e Kemeraltı

Komşunun gelini çeyizini Kemeraltı'ndan alıyor

  Yunanistan’da yaşanan ekonomik krize çözüm arayan komşu , ihtiyaçlarını Türkiye’den alışveriş yaparak karşılıyor. Her gün en az 300 Yunanlı, Sakız adasından gelerek Çeşme gümrük kapısından Türkiye’ye giriyor.
  Krizle birlikte hem parasızlık, hem pahalılık, hem de ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri bulma konusundaki zorluklarla boğuşan Yunanlılar, çözümü İzmir pazarlarında buldu.
  Çeşme’de gümrük kapısından Türkiye’ye giren Yunanlılar, alışveriş yapmak için buradan ya servislere binerek Kemeraltı’na ya da cumartesi günleri kurulan Alaçatı pazarına geliyor.

  Günübirlik alışveriş
  Yunanlılar İzmir pazarlarından daha çok çanta, hediyelik eşya ve kıyafet satın alıyor. Ancak Yunan turistler arasında masa, sandalye bakana da çeyiz ve gelinlik ihtiyaçlarını karşılamak için mağaza mağaza gezenlere de rastlanıyor. Sakız Adası’nda bir gelinliğin fiyatının 3000 euro olduğunu, Kemeraltı’nda ise aynı kalitede bir gelinliği 1500 euro’ya aldıklarını belirten Yunanlı günübirlikçi turistler, kaliteli bir tişörtü ülkelerinde 8 euro’ya alabildiklerini, aynı kalitedeki tişörtü Kemeraltı pazarından 3 euro’ya edindiklerini de dile getirdi.
  Sakız Adası’ndan feribotla Çeşme’ye geliş-dönüş için 50 euro ödediklerini belirten Yunanlılar, Sabah saatlerinde bir saat süren yolculuktan sonra Çeşme’ye ulaşıyor ve feribotun dönüş saati olan 18.00’e kadar alışverişlerini gerçekleştiriyor.
  Çeşme’den günde 300 kişi giriyor
  Kriz, İzmir pazarlarından alışverişi tetiklese de bir taraftan da Yunan Adaları’ndan gelen ziyaretçi sayısında ciddi bir düşüşü beraberinde getirdi. Daha önce günde 2500 Yunanlı Sakız adası üzerinden Çeşme gümrüğüne gelirken bu sayı geçtiğimiz cumartesi günü 300 kişiye kadar düştü. Sakız adasına sefer yapan firmalardan Sun Rife Tur yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bu yıl kriz sebebiyle Sakız adasından gelen turist sayısına düşüş yaşanıyor. Yetkili, “Sakız’dan Atina’ya 8 saat yolculuk sürerken, 1 saatlik yolculukla Çeşme’ye gelinebiliyor. Kendi ülkelerine gitmektense İzmir’e geliyorlar. Buna rağmen gelen sayısında ciddi bir düşüş söz konusu. Yunanlılar, sadece kimlikleriyle ülkemize giriş yapabiliyorlar.
  Yunanistan’a göre ucuza geliyor
  Gelen Yunanlıları rehber eşliğinde tura gönderiyoruz. Konak, Kadifekale ve Karşıyaka turlarının ardından turistlerimiz, belli bir saate kadar Kemeraltı’nda alışveriş yapıyorlar. Gelen misafirlerimiz günlük alışverişini buradan daha ucuza yapıyor” dedi.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ