e Kemeraltı

Kemeraltı'nın 'kemer'i bulundu

  İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşı’na adını veren kemer, Mezarlıkbaşı’nda Saray Sineması ve çevresindeki kaçak yapıların yıkılmasının ardından ortaya çıktı.
  Saray Sineması yıllar önce yıkılınca Kemeraltı’na adını veren kemer kısmen ortaya çıkmıştı. Çevresine örülen duvarlar nedeniyle kemerin ancak izi görülürken Agora Kazı başkanı Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy’un yıkılan binaların altında yaptığı kazıda bir Roma hamamı orrtaya çıkardı. Ersoy buradaki kemerin çarşıya adını veren kemer olduğunu açıkladı.
  kemeraltının kemeri
  Kent tarihi araştırmacısı Orhan Beşikçi de kente doğu yönünden gelen tüccar veya yabancıların, çarşıyı sorduğunda muhtemelen “Yoluna devam et çarşı, karşına çıkacak kemerin altında” diye yönlendirildiğini anlattı. Beşikçi, “Eski tarihlerde, altı, üstü, yanı gibi belirlemeler adres tarifinde kullanıldığı için kemerin altı yönlendirmesiyle arayanları çarşıda buluşturdu. Çarşının adı da bu söylemle Kemeraltı oldu. Agora sınırında kemerli duvarın bitiminden sonra başlayan çarşıyı sonraki yıllarda açılan Eşrefpaşa (İkiçeşmelik) caddesi ikiye böldü. Bu bölünmeden doğan kopukluk hala devam ediyor” dedi.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ