Kemeraltı Çarşısı

Yıkılan Kemeraltı Camileri

  Fazıl Ahmet Pasa Cami’i (Balık Pazarı Camii)

  İzmir’de Kasap Hızır Mahallesi’nde, Büyük Vezir Han’ın yanında bulunuyordu. On yedinci yüzyılın ikinci yarısında Köprülü-zade Fazıl Ahmet Pasa tarafından bina olunmustu. 13 Eylül 1922’de İzmir’de Frenk Mahallesi’nde baslayan büyük İzmir yangını sonunda yanmıstır
  izmir-kemeraltı (57)

  Bölük-bası Mehmet Efendi (Hacı Mehmet Efendi) Camii

  Bu eser Kasap Hızır Mahallesi’nde, Horasancı sokağında bulunmakta idi. Mart 1661 (Evail-i Receb 1071) tarihli vakfiyeye göre, Müderris Hacı Mehmet Efendi bin Osman Bölük-bası tarafından insa edilmistir. 1671 yılında İzmir’e gelen Evliya Çelebi Kasap Hızır Mahallesi’ndeki Bölük-bası zade Hacı Mehmed Cami’nden söz ederek cami hakkında bilgiler vermektedir. Ayrıca yukarı pazar olarak belirttiği bölgede Bölükbası Hamam’ın varlığından da söz etmektedir. Söz konusu caminin yanında aynı adı tasıyan bir hanın olduğu bilinmekle beraber yine aynı adı tasıyan hamamında muhtemelen bu iki yapıya yakın bir alanda olduğu düsünülmektedir kemeraltı.com.

  Altı-parmak Camii

  Altı-parmak Cami İzmir’de Hasan Hoca Mahallesi’nde oturan Altıparmak ismiyle tanınan Hacı İlyas bin Hemedem Çelebi’nin Cemaziyü’l-ahir 1059 (Haziran 1649) tarihli vakfiyesine göre önce mescit olarak yapılmıs daha sonra cami haline getirilmistir. Bu cami Dzmir’de, Kasap Hızır Mahallesi’nde Hacı İlyas Efendi’nin Altı-parmak Hanı civarında bulunmakta idi.

  Acemler Camii

  Acemler Cami XVII. yüzyıl sonunda insa edilmis olan Acem Han’ın yanında bulunmaktadır. Hangi tarihte kim tarafından yaptırıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Yalnız 1890-91 yılına ait Aydın vilayetine mahsus salnamede içinde Hayim Skur’a ait bir Yahudi matbaasının bulunması dolayısıyla ismine rastlanmaktadır. Muhtemelen adını yanında bulunan Acem Handan aldığı gibi insa tarihide bu hanın yapım tarihiyle aynı olabileceği düsünülebilir.

  Arnavutoğlu Camii

  XVII. yüzyıl içerisinde mevcut olduğu bilinen Arnavutoğlu Han’ın ikinci katında yer almakta idi.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ