e Kemeraltı

Tevfik Paşa (Akseki) Oteli

  Tevfik Paşa (Akseki) Oteli, Basmane-Tilkilik bölgesindeki konuttan otele dönüşen otellerin ilk ve nitelikli örneklerinden biridir. 1907–1909 yıllarında kentin Belediye Başkanlığı’nı yürüten Sükkerizade Tevfik Paşa’nın adını taşıyan tesis, ayrıcalıklı bir konuma ve gösterişli bir mimariye sahipti
  Hatuniye Meydanı’nda ve Kemeraltı’nın ana arteri Anafartalar Caddesi’nin Basmane yönündeki bölümü üzerinde yer alan yapının karşısında Dönertaş Sebili vardır. Tevfik Paşa ailesinin konağı iken, 20. yüzyılın ilk çeyreği içerisinde otele dönüştürülen yapı 15 odalı ve 55 yataklı bir tesis olup, aynı bölgedeki Cihan Palas Oteli’nde sahip olan Kulalı Cihanzade ailesinden Hasan Fehmi Bey tarafından işletilmekteydi.
  Morfolojik açıdan, iki katlı, cumbalı ve orta sofalı bir şemaya sahip olan yapı, tarihinde çeşitli değişimler geçirmiştir. Otele dönüştürüldüğü dönemde yapının meydan yönündeki kısmına bir bölüm eklenerek büyütülmüştür. Bu düzenleme sonucunda elde edilen batar katta küçük odalar sıralanırken, alt katta da dönem otellerinde tipik olan kahve yer almıştır.
  Neo-klasik etkilerle biçimlenmiş ve yoğun bezemeli yapı, genişletilirken aynı üslup sürdürüldüğünden cephe bütünlüğü bozulmamıştır. 1930’lu yıllarda el değiştiren otel, sırasıyla Sadık Akseki Oteli ve Akseki Oteli adlarını almıştır. Tesisin kapasitesi, yüzyılın ortasından sonra arkadaki avluya modern üslupta bir ek bina inşa edilmesi sayesinde artırılmıştır.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ