e Kemeraltı

Odunkapı Camii

  odunkapı camii01
  İzmir ili Damlacık semti Odunkapı Mahallesi 427 Sokak No 27 de yer alan cami kimin tarafından yapıldığı bilinmemekle berber, ODUNKAPIZADE BAŞ AĞALARINDAN HACI MEHMET AĞA tarafından inşa edildiği muhtemeldir.
  Dikdörtgen plan şemasına sahip olan yapının üzerini kiremitli düz bir çatı örtmektedir. Yapı içinde alçı süslemeler mevcuttur. Kitabesine göre 1757de yapılmıştır; oysa içindeki çeşmenin kitabesi 1738 tarihini gösteriyor. Cami herhalde birçok defa yandıktan sonra bugünkü görünüşünü kazanmıştır.
  Avlu içinde yer alan çeşmenin H1151 / M 1738 tarihli kitabesi vardır. İki cepheli olan çeşmenin her bir cephesi ayrı şekilde (tezyin edilmiş ) düzenlenmiştir. Çeşmede istiridye motifi, stilize bitki süslemeler, burmalı sütünceler, selvi ağacı süslemeleri bulunmaktadır. Tarihi çeşme türünün güzel bir örneğini teşkil eder.
  odunkapı camii- 02
  Caminin haziresinde iki mezar mevcuttur. Bunlardan birisi caminin banisi Hacı Mehmet Ağa nın eşi Hatice Hanıma aittir. Diğerinin kitabesi olmadığından kime ait olduğu bilinmemektedir.odunkapı camii- 03

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ