Kemeraltı Çarşısı

Narlıdere

  Kent merkezinde bir vaha
  narlidere
  Narlıdere İsmiyle müsemma, bir zamanlar Ali Onbaşı Deresi etrafında bulunan nar bahçelerinden almış adını; otantik yapısını ise yüzyıllar önce Ortaasya’dan göçüp gelen Tahtacı Türkmenlerinin kültüründen.
  Narlıdere, son yıllarda artan prestijli toplu konut projeleri ve alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalarla İzmir’in en hızlı gelişen ilçelerinden birisi. Sırtını Çatalkaya Dağı’nın eteklerini kaplayan oksijen deposu çam ormanlarına yaslayan, yüzünü ise İzmir Körfezi’nin en temiz sularına dönen ilçe, özgün kültürel yapısı, doğal güzellikleri, termal kaynakları ve düzenli kentleşme anlayışı ile dikkat çekiyor. Narlıdere, şehir merkezinin yanı başında konumlanmasına rağmen sahip olduğu ekoturizm, sağlık ve kültür turizmi olanakları ile de İzmir’in yıldızı parlayan ilçelerinin başında geliyor.
  Geçmişten günümüze Narlıdere
  Tarihsel dokusunu büyük ölçüde korumayı başarabilen bir ilçe olan Narlıdere’nin geçmişi ile ilgili ilk bilgiler Antik Çağ’a kadar uzanır. Hitit yazıtlarından anlaşıldığı kadarıyla bu çağda bölgeye Batı Anadolu ve Akdeniz Havzası’nın en eski halklarından olan Luviler egemen olmuş. Luviler’in ardından sırasıyla Lidyalılar, Persler, Makedonya Krallığı, Bergama Krallığı ve Romalıların hakim olduğu bölgeye Romalılar tarafından Luviler’in dilinde “su geçidi, boğaz” anlamına gelen “Akhilleion” ismi verilmiş. Roma İmparatorluğu’nun parçalanmasıyla Bizans egemenliğine geçmiş.
  Milattan Sonra 440 yılında Hun, 665 yılında ise Arap akınlarıyla tüm İzmir gibi Türk ve Müslümanlar ile tanışan bölge 1071’de Çaka Bey tarafından ele geçirilince Selçuklu egemenliğine girmiş. İlerleyen yıllarda Bizans, Ceneviz ve Rodos Şövalyeleri arasında el değiştirmiş. Selçuklu İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla Aydınoğulları Beyliği’nin hâkim olduğu bölge, 1425 yılında Sultan II. Murat tarafından Osmanlı topraklarına katılmış. 1472 yılında Venedik saldırısı sırasında büyük zarar görmüş. 1666 yılında şimdiki Yenikale bölgesinde bulanan ve Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan kaleden dolayı Osmanlı döneminde Sancakkale adıyla anılmış. Birinci Dünya Savaşı sırasında Sancakkale, İngilizler tarafından iki kez top ateşine tutulmuş. 15 Mayıs 1919 ile 9 Eylül 1922 yılları arasında Yunan işgaline uğrayan bölge, 12 Eylül 1922’de Albay Çolak İbrahim ile Yüzbaşı Kemal Bey tarafından tamamen düşmandan temizlenmiş.

  Alevilerin Ege’deki ocağı
  Rivayete göre Narlıdere, Akkoyunlu Devleti’nin yıkılmasından sonra Safevi baskısı ile Anadolu’ya yerleşen Türkmen boyları tarafından yaklaşık 250 yıl önce bugünkü Narlı Mahallesi sınırları içinde bulunan Yukarıköy’de kurulmuş. Ağaç işlemedeki ustalıkları nedeniyle Tahtacı olarak anılan Türkmenlerin Horasan’dan Adana’ya, oradan da Ege’ye uzanan göç öykülerinde Yanyatır Ocağının kurucusu ve piri Durhasan Dede’nin torunu Hızır Dede gelmiş önce obasıyla. Onun ardından birçok Alevi aşireti bir bir göçüp gelmiş Ege illerine; Urla’nın Bademler Köyü, Bornova Naldöken, Karşıyaka Doğançay, Bayındır’ın Yakapınar ve Turan köyleri, Güzelbahçe Yaka Mahallesi, Konak Uzundere, Milas, Fethiye’nin Fevziye Köyü, Söke’nin Güzeltepe ve Akburgaz köyleri, Çanakkale ve Balıkesir’deki Alevi yerleşimlerine. Ama ibadete geldikleri Yukarıköy onların en önemli ocağı olmuş.
  Narlıdere Belediyesi Kültürevi (Tarihi Cemevi)
  Narlıdere’nin ayakta kalan en eski binası olan Cemevi’nin ilginç bir kuruluş öyküsü var. Öyle ki, rivayete göre Yanyatır Ocağının kurucusu ve piri olarak bilinen Çobanlı Aşiretinden Durhasan Dede’nin torunu Hızır Dede’nin obasıyla birlikte bölgeye yerleşmesinin ardından burada bir cemevi yapılmasına karar verilir. Ardından diğer illerde yaşayan Tahtacı aşiretlerine yardım için haber salınır. Gelen yardımlar üzerine 1874 yılında bugün Kültür Evi olarak bilinen tarihi Cemevi’nin yapımına başlanır. Adını kimsenin bilmediği Rum asıllı bir usta tarafından yapıldığı bilinen binanın kerestelerinin Antalya’nın Finike ilçesinin Gökbük köyünden katırlarla, salon taşlarının ise Malta’dan deniz yoluyla getirildiği söylenir.
  Türkiye’deki Tahtacı aşiretlerinin en büyük ve en kutsal iki ocağından birisi olan tarihi Cemevi, “Dara Durma” (Baş Okutma) olarak da bilinen ‘Sorgu Cemleri’ne ev sahipliği yapmasıyla önemli bir işlevi yerine getirir.
  2007 yılında restore edilerek müzeye dönüştürülen ve bugün Narlıdere Kültür Evi adıyla hizmet veren yapı, bölgede yaşayan Tahtacı Türkmen Alevilerinin gelenek ve göreneklerini yansıtıyor. 2,5 kat ve 9 odadan oluşan Cemevi’nde, bölgedeki evlerden toplanan tarihi belgelerin ve yaşam tarzlarını yansıtan materyallerin yanı sıra aslına uygun olarak giydirilmiş 21 adet heykel sergileniyor.
  Tarihi Cemevi’nin girişinde sağda aşevi ve kurban kesim yerlerinin olduğu, fakat buraların tamamen yıkıldığı ve yine sağda yer alan mezarlıkta mürşit yakınları ve akrabalarının yattığı biliniyor. Binanın ön bahçesinde eskiden başında genç kızların sevgililerine maniler söyleyerek eğlendikleri bir kuyu yer alıyor. Müzenin iç kısmında; eskiden Cem törenlerinin yapıldığı Cem odası, Tahtacılara özgü “değire” adı verilen kıyafetlerin sergilendiği çeyiz odası, ölü gömme geleneğini yansıtan mezar odası, dört kapı aşamasından geçmiş kişilerin zahiriden batıni hale geçişini simgeleyen çilehane, Alevi inancına ilişkin kaynakların yer aldığı kütüphane, nostaljik fotoğrafların bulunduğu fotoğraf odası ile Türkmen Alevilerinin kullandığı ağaç kesim, tarım ve mutfak aletlerinin sergilendiği odalar yer alıyor.
  Kültür Evi, haftanın her günü 09.00-12.00 ile 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

  Narlıdere Dinlenme ve Bakımevi
  Alanında Türkiye ve Avrupa’nın birinci, dünyanın ise ikinci büyük tesisi olan Narlıdere Dinlenme ve Bakımevi İzmir Körfezi, Balçova ve Güzelbahçe’deki bahçe ve ormanlara tamamen hâkim bir panoramaya sahip. Bahçesindeki ve çevresindeki bitki örtüsü, uygun olan iklim koşullarıyla ideal ve doğal bir yaşam alanıdır. Bin 138 kişilik kapasitesiyle üç kuşağa birden hizmet veren Narlıdere Dinlenme ve Bakımevi bünyesinde; 816 kişilik dinç yaşlı konutları, servis blokları, sosyal tesis, sağlık ünitesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi gibi bölümlerin yanı sıra tesis sakinlerinin boş vakitlerini değerlendirmeleri için oluşturulan ve çeşitli bitkilerin yetiştirildiği bir sera ile yaz hobi bahçesi de bulunuyor.
  Narlıdere Şehitliği
  Kurtuluş Savaşı döneminde canlarını vatan uğruna veren gençlerin anısına yapılan ve toplam 19 mezar bulunan Narlıdere Şehitliği, Atatürk Kültür Merkezi’nin karşısında yer alıyor. İlk olarak I. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Deniz Topçusu tarafından topa tutulan Sancakkale’de şehit olan altı subay ve erin gömüldüğü şehitlikte ayrıca, 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgali sırasında, Yunan kuvveti ve yerli Rumlar tarafından şehit edilen 17. Kolordu Asker Alma Heyeti Başkanı ve Garnizon Komutanı Albay Süleyman Fethi Bey ve 8 asker ile 4 görev şehidinin mezarı bulunuyor. İzmir Narlıdere Şehitliği, 1999 yılında Ege Ordu Komutanlığı ve Narlıdere Kaymakamlığı tarafından desteği ve İzmir Ticaret Odası’nın maddi katkılarıyla restore edilerek bugünkü durumuna getirildi.
  Atatürk Kültür Merkezi
  Narlıdere’deki en büyük kültür tesisi olan Atatürk Kültür Merkezi, ilçedeki kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra düğün salonu olarak da hizmet veriyor.
  Pazaryeri
  Türkiye’nin sayılı pazaryerleri arasında gösterilen İzmir Narlıdere Pazaryeri, 2003 yılında açıldı. 5 bin 600 metrekare kapalı alan üzerine kurulu pazaryeri çağdaş, modern ve hijyenik bir ortamda alışveriş olanağı sağlıyor.
  Narenciye bahçeleri ve çiçek seraları
  Yüzölçümünün yüzde 50’si konut, yüzde 30’u tarım, yüzde 10’u orman, yüzde 10’u ise çayır-mera alanlarından oluşan Narlıdere’nin ekonomisi, verimli toprakları ve elverişli iklimi sayesinde büyük ölçüde tarıma dayanıyor. Narlıdere adını bir zamanlar Ali Onbaşı Deresi etrafında bulunan nar bahçelerinden almış. Zamanla nar bahçelerinin yerini narenciye bahçelerine bıraktığı ilçe, bugün bölgenin en büyük narenciye bahçelerine sahip. Türkiye’nin en kaliteli narenciyelerinin yetiştiği Narlıdere’de yüzde 75’i ihracata elverişli ağaç başına 60 kilogramlık potansiyele sahip 45 bin adet mandarin ağacı bulunuyor.
  İlçenin verimli topraklarında ayrıca sebze ve çiçek seracılığı da yapılıyor. İzmir’in kesme çiçek üretiminde hatırı sayılır bir ağırlığı olan ilçedeki çiçek seralarında ağırlıklı olarak gül, karanfil, gerbera, lilyum ve diğer yeşil yapraklı süs bitkileri yetiştiriliyor ve üretimin önemli bir kısmı ihraç ediliyor. Dolayısıyla Narlıdere’nin en önemli gelir kaynaklarını narenciye ve seracılık oluşturuyor.

  Narlıdere’den bir Şirince doğuyor
  Günümüzde de yüzyıllar öncesinin geleneklerini yaşatan Tahtacıların yurdu konumundaki Yukarıköy, bugünkü adıyla Narlı Mahallesi, Narlıdere’nin kentsel SİT alanı içerisinde yer alan ilk yerleşim bölgesi olma özelliğini taşıyor. Narlıdere Belediye binasının hemen yanındaki İsmet İnönü Caddesi’ne girince sadece 3 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilen bu köy, çevresini saran modern yapılara rağmen özgün kültürel yapısını hala koruyor.
  Narlıdere Belediyesinin, köyü ilçenin çekim merkezi haline getirmek için başlattığı restorasyon projesi ile Yukarıköy’ün “yaşayan müze” konseptiyle İzmir turizminden pay alması hedefleniyor. İzmir İl Özel İdaresi’nin 426 bin lira bütçe ayırdığı proje kapsamında bölgedeki 11 tarihi evin Şirince köyü ve Alaçatı evleri örnek alınarak restore edilmesi öneriliyor. Yukarıköy’ün yaşantısını, tarihini, gelenek ve göreneklerini yansıtacak kültür ve sanat merkezi, kafeteryalar, butik oteller kurulması da projenin hedefleri arasında yer alıyor. Bölge, 2012 yılı sonuna tamamlanması planlanan proje çalışmalarının ardından uygulama projesine geçilerek, 2014 yılında turizme kazandırılacak.
  Ekoturizm cenneti
  Narkent, Narbel gibi toplu konut projeleri ile gecekondulaşmanın önüne geçmek ve düzenli bir kentsel dönüşümü sağlamak hedefinde olan Narlıdere, son yıllarda prestijli konut alanları ile ön plana çıkıyor. İzmir’de termal kaynakların en verimli kullanıldığı ilçelerden birisi olan Narlıdere’de bin 500 civarında konut jeotermal enerjiyle ısıtılıyor.
  Öte yandan ilçede bulunan beş yıldızlı Kaya Termal&Convention Otel, ilçeye turistik bir nitelik kazandırmanın yanı sıra termal enerjinin sağlık turizmi alanında kullanımının önemli bir örneğini oluşturuyor. İlçede termal turistik alanların ve yatırımların artırılması hedefleniyor. Sahip olduğu jeotermal kaynaklar, konumu, doğası ve kentleşme anlayışı ile bu potansiyeli bünyesinde barındıran ilçede bu yönde projeler yürütülüyor. Bunlardan en önemlisi de Narlıdere Kaymakamlığının İzmir Kalkınma Ajansı işbirliğiyle hazırladığı “Narlıdere’de Ekoturizm, Sağlık Turizmi ve Kültür Turizmi Sektör Analizi” konulu proje. Kaymakamlık, Ege Üniversitesi öğretim üyeleri ile Ege Orman Araştırma Müdürlüğü uzmanlarından oluşan bir ekiple hazırlanan proje, ilçenin potansiyeli ortaya koymanın yanı sıra bölgedeki olası yatırımlara kılavuzluk yapma potansiyelini taşıyor.
  Projeyle Narlıdere’de ekoturizm, sağlık turizmi ve kültür turizmi sektör analizi başlığı altında üç ayrı yürüyüş parkuru, jeotermale dayalı turistik tesisler, liman, seyir terasları, çocuklar için bungalov evlerden oluşan doğa eğitim kampının aktif olarak kullanılması planlanıyor.

  Bir yıl içerisinde hayata geçirilmesi beklenen projenin çalışma alanı, Ali Onbaşı Deresi Vadisi, doğası ve tarihi dokusunu koruyan Yukarıköy, Limanreis Mahallesi’nin ormanlık bölgeler ve jeotermal kaynağın bulunduğu bölgeler.
  “Narlıdere’de Ekoturizm, Sağlık Turizmi ve Kültür Turizmi Sektör Analizi” projesiyle:
  – Yukarıköy’deki tarihi Cemevi’nin kültür turizminin merkezi olması,
  – Balıkçı barınağı atıl olmaktan çıkarılıp vapur iskelesi haline getirilmesi,
  – Ali Onbaşı Deresi Vadisi’ne teleferikle çıkışın sağlanması,
  – Sahilevleri’nin trafiğe kapatılıp, İnciraltı Gençlik Merkezi örneği hayata geçirilmesi
  – Bölgede termal tedavi ve konaklama tesisi, butik otel, pansiyon, seyir terası, mesire alanı, doğa eğitim kampı, kontrollü piknik alanları, yerel hediyelik eşya satış yerleri, yerel lokantalar oluşturulması,

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ