e Kemeraltı

Mesirci Dev Amca’yı Kaybettik


  Geleneksel kıyafeti ile Kemeraltı sokaklarında 25 yıldır mesir macunu satan Abdullah Ruchan, hayatını kaybetti. Ruchan’ın ani ölümü, çarşı esnafının yanı sıra İzmirlileri de üzüntüye boğdu
  İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda 25 yıldır mesir macunu satan, “dev amca” lakaplı 2 metre boyundaki Abdullah Ruchan yaşamını yitirdi. Yıllardır çocuklara ve gençlere mesir macununu sevdirmek için giydiği yöresel kıyafetle mesir macunu satan Ruçhan’ın kalp krizinin ardından geçirdiği felç nedeniyle öldüğü öğrenildi. Tarihi çarşının sevilen yüzü “Dev Amca”nın ölümüyle, bir dönem de sona ermiş oldu. Abdullah Ruchan, son röportajını Yeni Asır’a vermişti.
  Tarihi Kemeraltı Çarşısı, simge isimlerinden Benzinci Kör Hafız’ın ardından Abdullah Ruchan’ı da kaybetti. Çarşıda onlarca yıl çakmak, ayna ve tarak satan, bir gözünü Antep’te Fransızlar’a diğer gözünü de Musul’da İngilizler’e karşı savaşırken kaybeden tıbbiye öğrencisi Benzinci Kör Hafız’dan sonra bir diğer simge isim olan çocukların “dev amcası” Abdullah Ruchan’ın ölümü sevenlerini yasa boğdu. Ruchan’ın “Her derde deva mesir var” diyen sesi artık Kemeraltı sokaklarında yankılanmayacak.
  GELENEĞİ YAŞATMAYA ÇALIŞTI
  İzmir’in tarihi dokusuyla ünlü çarşısında mesir macunu kültürünü yaşatmaya çalışan Abdullah Ruchan, önceki hafta sonu kalbine yenik düştü. 66 yaşındaki Ruchan, özellikle giydiği kıyafet ve uzun boyuyla çocukların ilgi odağı oluyordu. Tarihi çarşının sevilen yüzü Ruchan son röportajını Yeni Asır’a vermişti.
  Manisa’daki mesir şenliklerinden etkilenerek bu kültürü İzmir’de yaşatmaya çalıştığını söyleyen Ruchan, “Gördüğüm manzara inanılmazdı. Kültürel kıyafetler giymiş birkaç kişi cami üzerinden binlerce insana mesir saçıyordu. Yararlarını da öğrenince Kemeraltı’nda mesir macunu satmaya karar verdim” demişti.
  ÇOK SEVDİĞİ MESİRİ YİYEMİYORDU
  Farklı giyim tarzıyla ve görünüşüyle insanlara mesiri sevdiren Ruchan, çok sevdiği mesir macununu şeker hastası olduğu için yiyemiyordu. Ruchan son röportajında bu konuyla ilgili olarak, “İnsanlara mesir satıyorum ama şeker hastası olduğum için yiyemiyorum. Fakat bazen canım çok çektiğinde küçük bir parça ağzıma atıyorum.
  Hastalık yüzünden hareketli olmam gerekiyor. Bu nedenle hem gün boyu yürüyerek zinde kalıyorum hem de insanlara sağlık dağıtıyorum. Sağlığımı yürüyüşe ve mesire borçluyum” diye konuşmuştu.
  “HEYKELİ DİKİLSİN”
  Sosyal medyada üzüntülerini dile getiren İzmirliler, Abdullah Ruchan ve Benzinci Kör Hafız’ın Kemeraltı Çarşısı’na heykelinin dikilmesi gerektiğini dile getirdi. Vatandaşlar, yerel yönetimlere seslenerek “Kentin değerlerini ölümsüzleştirin” çağrısında bulundu.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ