Kemeraltı Çarşısı

KONAK DEPOLARI

  Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasının bulunduğu yerde iki katlı ama oldukça hacimli bir yapı vardı. XIX. yüzyıldan kalma ve zemin katı tamamen depo olarak kullanılan bu yapıyı yüzyılımızın başında Bakırcıyan kardeşler kullanırdı. Yapının Gümrük’e doğru hemen bitişiğinde Maksudyan Hanı, Vilâyet binasına doğru olan bitişiğinde Whittall Şirketi’nin binası, onun yanında ise Kadri Beyin iş yeri bulunmaktadır. Sarı Kışla’nın ana cephesinin tam karşısına gelen yapının önü yıllar boyunca Güzelyalı istikametine giden tramvay ve troleybüslerin durakları olarak kullanılır.
  izmir-kemeraltı (51)
  Cumhuriyet döneminde yapıyı Umumî Mağazalar T.A.Ş. adlı kuruluş kullanmaya başlar. Bu şirketin faaliyette bulunduğu dönem içinde ülkemizin ticaret hayatında oldukça önemli yeri vardır. Ticaret Odalarının büyük ortağı olduğu şirkete Ziraat, İş, Osmanlı, Emlâk ve Eytam, Türk Ticaret bankaları ile Sümerbank da ortaktır.
  izmir-kemeraltı (107)
  Merkezi Ankara’da olan şirketin İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun ve İskenderun’da şubeleri vardır. Genel olarak yapı depo olarak kullanmakla birlikte, o yıllarda Umumi Mağazalar Şirketi’nin İstanbul ile birlikte İzmir mağazasında Sümerbank ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları üretimleri de satılmışdır
  izmir-kemeraltı (66)

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ