e Kemeraltı

Kemeraltı Çarşısı ile özdeşleşen Şambali Tatlısı

  İzmir’in geleneksel lezzetlerinden şambali tatlısı, Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret tescil belgesiyle koruma altına alındı.
  İzmir Şambalisine Coğrafi İşaret Tescili
  Desek Patent İzmir Bölge Müdürü Süleyman Zemin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir Ticaret Odası tarafından kentle özdeşleşmiş şambali, tulum peyniri, boyoz, lokma ve kumru gibi lezzetlerin kalite ve standartları bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılması için 2011 yılında çalışma başlatıldığını belirtti.
  Şambali için yapılan çalışma kapsamında haziran ayında Resmi Gazete’de yayınlanan tescille ilgili işlemlerin tamamlandığını ifade eden Zemin, Türk Patent Enstitüsünün bu tatlıyı “İzmir şambalisi” olarak coğrafi işaret tesciliyle koruma altına aldığını kaydetti.
  Tescil belgesinin gelecek hafta İzmir Ticaret Odası’na iletileceğini aktaran Zemin, “İzmir’de özellikle Kemeraltı Çarşısı ile özdeşleşen bu tatlı, tescil sürecinin tamamlanmasıyla artık turistik ve ekonomik açıdan daha iyi değerlendirilecek. Bu tescilde İzmir şambalisinin malzemeleri ve tarifi kayıt altına alındı. İzmir Ticaret Odası, isteyen üreticilere bu standartlara uymaları kaydıyla coğrafi işaret belgesini verebilecek.” dedi.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ