Kemeraltı Çarşısı

Karşıyaka

  Kordelyo’dan “Karşıyaka’ya”

  Sevecen ve hoşgörülü insanların yaşamına ortak olacağınız Karşıyaka, eski Levanten evleri ve tarihi yapılarıyla geçmiş yılların izlerini taşırken, modern yüzüyle de bilime, sanata, eğlenceye çağırır.

  Karşıyaka
  Palmiyelerle süslü sahilde körfezin güzelliğiyle paylaşmak hayalleri… Bir martının kanat çırpışına ortak olup, İzmir’i seyre dalmak huzur eşliğinde… Binlerce yıldır varlığını sürdüren bir kentin yaşanmışlıklarına eklenmek sessizce… Ve şarkılara, şiirlere konu olan güzelliği yaşamak… Kordelyo’yu yaşamak, her anı dopdolu bir paylaşımın sıcacık gülümsemesi, yaşadığı gibi yaşatabilen bir kentin varlığını hissetmenin en güzel yanı…
  Cennet yeşili sahiliyle batılı seyyahları büyüleyen Kordelyo’dan Karşıyaka’ya dönüşen uzun bir yolculuk da olsa, geçmişin sayfiye yeri bugün de tüm yönleriyle sergiler aynı rahatlığı. Sevecen ve hoşgörülü insanların yaşamına ortak olacağınız Karşıyaka, eski Levanten evleri ve tarihi yapılarıyla geçmiş yılların izlerini taşırken, modern yüzüyle de bilime, sanata, eğlenceye çağırır. Adını İzmir merkezin tam karşısında olan konumundan alan Karşıyaka, ismine yakışır duruşuyla örnek bir İzmir yerleşimi olarak yer eder hafızalarda…
  Fotoğraflar: RK Arşivi – Karşıyaka Belediyesi Arşivi
  Karşıyaka’nın Tarihçesi
  Karşıyaka, Küçük Yamanlar Tepesi üzerinde ve su deposu kazısı sırasında tahrip olan höyükte bulunan kültür tabakaları ile etrafa saçılan seramik buluntularından yola çıkılarak yapılan tarihlendirmeyle Eski İzmir’den daha eski bir tarihsel geçmişe sahiptir. Tepede görülen en erken tarihli seramikler, uzmanlar tarafından Neolitik çağın geç safhasına (İ.Ö. 5000) tarihlendirilir. İzmir ve çevresinde Neolitik çağa ait yaşam izleri taşıyan Aliağa Helvacı Köy sınırları içindeki Araplartepe, Urla Limantepe, Kemalpaşa Ulucak Höyük, Bornova Yeşilova Höyüğü gibi birkaç höyük daha bulunur. Küçük Yamanlar Tepesi’nde görülen en geç tarihli çanak çömlek 12. ve 13. yüzyılda üretilen yeşil sarı renkli sırlı seramiklerdir. Bu yüzyıllar İzmir ve çevresinde Bizans İmparatorluğu egemenliğinin son dönemleridir. Bizans İmparatorluğu’nun coğrafyamızdaki kökleri İ.Ö. 2. yüzyılın sonlarında Anadolu’yu ele geçiren ve bin 500 yıl boyunca elinde tutan Roma İmparatorluğu’na bağlanır. Özellikle 15. yüzyıldan 5. yüzyıla kadar yaklaşık 400 yıl Roma’nın güçlü yönetimi altında Batı Anadolu, en parlak ve zengin dönemini yaşamıştır. Bu dönemde Smyrna; Aphesos ve Pergoman ile rekabet halindedir ve Asya eyaletinin en zengin kentidir. Küçük Yamanlar Tepesi’nde kayalık zirvesindeki buluntulardan kentin İ.Ö. 6000 yıllarından günümüze kadar neredeyse kesintisiz olarak kullanılmasına şaşmamak gerekir. Tepe, Yamanlar Dağı’nın güneye bakan yamaçlarına düşen yağmur sularını ve onunla birlikte yamaçlardaki verimli toprağı körfeze taşıyan üç adet taşkın derenin meydana getirdiği Alaybey ve Karşıyaka düzlüklerine hakim bir noktada bulunur. Bu düzlük zaman içinde deniz tuzundan arındığı ölçüde verimli bir toprağa dönüşür. Bu topraklar tarih öncesi dönemden düne kadar verimli sebze ve meyve bahçelerini barındırıyordu.
  Karşıyaka
  Karşıyaka’nın en önemli özelliği deniz kenarına kadar inen Yamanlar ormanları ve yemyeşil bahçeleri ile İzmir’de bir mesire ve eğlence yeri olarak parlamasıdır. 18. yüzyılın sonuna kadar bu bölgeden gelip geçmiş ünlü batılı seyyahlar, Cordelio denilen bu cennet yeşili sahili anlatmadan edememişlerdir. 18. yüzyılda Karşıyaka, özellikle zeytinleri ile ünlü bir köy olarak kayıtlara geçer. 1865 yılında geçen tren yolu, Karşıyaka’nın hızlı gelişmesine neden olur. 1891 Aydın Vilayet Salnamesi’ne göre 832 ev ve 1080 kişilik bir nüfusu vardır. 1884’te kurulan Hamidiye vapur şirketinin Karşıyaka’daki tahta iskeleye vapur seferlerine başlaması, gelişmeyi daha da hızlandırır. Bu yıllarda Karşıyaka’da ikili bir yerleşme ilerler. Sahil şeridinde, büyük arsalar alan Levantenler ve yabancı tüccarlar buralara yerleşerek yalılar ve köşkler yapmaya başlar. İzmir Tümen Komutanı Giritli Ferik Hüseyin Hilmi Paşa ise Soğukkuyu civarını Türklerin iskânına açar.
  Böylece yüzlerce yıl önceden Yamanlar’ın Alucra-Sıralı Köy yörelerinde yaşayan Türkler, yaygın bir şekilde Soğukkuyu’ya yerleşmeye başlar. Karşıyaka’nın ilk Belediye Başkanı Çömezzade Hacı Mehmet Efendi, 1874’te Soğukkuyu Cami’ni inşa eder ve beldeye büyük hizmetler verir. İzmir Tümen Komutanı Ferik Hoca Osman Paşa, tramvay caddesi üzerinde çarşıya doğru ikinci camiyi inşa eder. Bu yıllarda Levantenlerin mülkiyetindeki sahil evleri daha çok yazlık sayfiye olarak anılır, pazar günleri ise kordon boyu çok kalabalık ve şenlikli olur. Eski dönemlerde Papa Scala veya Papas Köyü olarak isimlendirilen Bostanlı ise Menemen’in karpuz ve kavunun boşaltıldığı, gemilere yüklendiği bir iskeledir.
  Görülecek yerler
  Zübeyde Hanım Kabri ve Parkı
  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabri, Karşıyaka İstasyonu’ndan Soğukkuyu tarafına giden Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bir parkta yer alır. Her daim ziyarete açık olan kabir, Ferik Osman Paşa Cami avlusu içindedir. Mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenen mezar anıt şeklinde olup, 1940 yılında İzmir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.
  Karşıyaka
  Durmuş Yaşar Köşkü
  İzmirli Kont Aliotti tarafından 1914 yılında yaptırılan köşkü, 1938’de Durmuş Yaşar satın almıştır. Bugün eğitim vakfı olarak hizmet veren köşk, Çamlık Caddesi’nin girişinde Karşıyaka yalısında yer alır.
  Van Der Zee Köşkü
  Alt katı “Eski Ev” Restoranı olarak tanınan binadır. Ünlü Türk dostu Heinrich Van Der Zee tarafından yaptırılmıştır. Restorasyon çalışmalarının ardından köşkün bir bölümü, günümüzde de restoran olarak hizmet vermektedir.
  Penetti Köşkü
  1930’da Karşıyaka’nın İtalyan ailelerinden Armando Penetti tarafından yaptırılan köşk, Venedik’teki bir sarayın minyatürüdür.
  Löhner Köşkü (Epikmen Köşkü)
  Löhner Köşkü, gerek konumu gerekse süslemeleriyle Karşıyaka Levanten Evleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bahçe içinde bağımsız birer konut olarak tasarlanmış diğer örneklerin aksine; Karşıyaka yalısında, bir cephesi bitişik nizamda inşa edilmiştir.
  Latife Hanım Anı Evi
  Yaklaşık 3 bin metrekare alana kurulmuş olan ve 1860’lardan kalma olduğu tahmin edilen Latife Hanım Köşkü Anı Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’a ait olup, annesi Zübeyde Hanım’ın son günlerini yaşadığı ve 14 Ocak 1923’te vefat ettiği köşk olması açısından önemlidir. Köşk, Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında “Tarihe Saygı Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım Ödülü” almıştır. Restore edilip bugünkü haline kavuşturulan köşk, eski zamanlarda bahçe içindeki çam ve palmiye ağaçları, havuzu ve yel değirmeni ile tanınmaktaydı. Latife Hanım, Mustafa Kemal Atatürk ve Zübeyde Hanım’ın balmumu heykellerinin de sergilendiği Anı Evi’nin duvarlarında Atatürk, Latife Hanım ve Zübeyde Hanım’ın fotoğrafları asılıdır. Ayrıca birinci ve ikinci katlarda ayaklı panolarda, köşkteki ve o yıllar ile ilgili anılar anlatılır. Köşkün bahçesinde halka açık bir de kafe bulunur.
  Bilim Müzesi
  Geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek, Türk insanının bilime, bilimsel düşünceye ve gelişen teknolojiye ilgisini artırmak amacıyla hizmet veren Bilim Müzesi, her yaştan insana, özellikle 12-15 yaş grubuna, bilimin temel prensiplerini ve teknolojik gelişmelerini göstermeyi hedefliyor. Müzede 60 adet öğrenme istasyonu, 100’e yakın deney düzeneği ile 15 civarında interaktif kiosk bulunurken, bu öğrenme istasyonları, gruplar halinde konusunun uzmanı rehberlerin anlatımı eşliğinde ziyaret edilebiliyor. Daha sonra içinde bir teleskopun bulunduğu mini bir gözlem evinin de dâhil edilmesi planlanan müzede ayrıca öğrencilerin bilime olan merakını sürekli kılmak amacıyla rehberler eşliğinde atölyeler, etkinlikler, deney gösterileri ve sahnede bilim aktiviteleri gerçekleştiriliyor.
  Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı Arkeoloji Müzesi
  1987 yılında açılan ve 90 parça eserin sergilendiği Açıkhava Müzesi’nde günümüzden 2500, 3000 yıl öncesine ait eserlerin yanı sıra M.S. 3. yüzyıl, Erken Roma, Geç Roma ve Bizans dönemine ait eserleri de görmek mümkün. Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nın içindeki müzede bu dönemlere ait lahitler, sütun başlıkları, tanrı, hayvan ve insan heykelleri, mezar stelleri ve mezar taşları bulunurken, parkın içinde kafeterya, çocuk oyun alanları, resim atölyesi ve sanat galerisi yer alıyor.
  Karşıyaka
  Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Evi
  Karşıyaka Belediyesince Nisan 2011’de açılan Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, İzmir’in en köklü fotoğraf stüdyolarından biri olan Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi’nin yaklaşık yüzyıllık bir geçmişe sahip arşiv ve koleksiyonundan oluşuyor. Torunu Mert Rüstem tarafından Karşıyaka Belediyesine bağışlanan koleksiyonun sergilendiği Fotoğraf Evi’nde, her biri tarihi değere sahip orijinal fotoğraf makineleri, fotoğraflar, fotoğrafik efemera (antika ve koleksiyon değerine haiz değerli kayıt), çeşitli fotoğraf makinesi ekipmanları, tarihi, ticari ve erken yüzyıla ait tipik bir fotoğrafhane stüdyosunun canlandırıldığı etnografik nitelikli tarihsel stüdyo ve karanlık oda ve gezici camera obscura bulunuyor.
  St. Helen Katolik Kilisesi
  1904 yılında tamamlanan Karşıyaka’nın ilk Katolik kilisesidir ve Kilise Sokağı da denilen 1728 sokakta bulunur. St. Helen Kilisesi’nin mimarı 1854 ve 1929 yıllarında İzmir’de yaşayan Raymond Charles Pere’dir. Yapının tüm cephelerinde sivri kemerli pencereler kullanmıştır. Daha çok ışık alması için yüksek tutulan orta mekân ve giriş cephesinde kullanılan ağırlıklı kuleleriyle dikey görünüm kazanmıştır. İç dekorasyonda St. Joseph’in, St. Polycarpe’ın, St. François’in ve St. Antoine’nin heykellerine ve Hz. İsa’nın yaşamını anlatan sahnelerin yer aldığı panolara yer verilmiştir. Yapının içinde yer alan şapellerden güneyindekinde Karşıyaka’nın Hollanda asıllı Levanten ailelerinden Van der Zee’lerin genç yaşta kaybettikleri evlatları Carol ve Valdemar Van der Zee anısına ithaf edilmiş birer yazıt bulunur. Yine Azize Helen ve Aziz Konsrantin’in mermer heykelleri kilisenin dört köşesine yerleştirilmiştir. 1968 yılında iç mimarisi yenilenen St. Helen Kilisesi’nde ayinler, düğünler, vaftiz törenleri ve cenaze törenleri yapılır.
  Karşıyaka Opera, Bale, Tiyatro ve Konservatuar Kompleksi
  Atakent semtinde 3 bin metrekare kapalı alana sahip Opera, Tiyatro ve Konservatuar Kompleksi, Karşıyaka’nın önemli bir sanat merkezidir. Üç katlı tasarlanan binada bodrum katı, otopark ve sığınak olarak değerlendirilen tesiste sergi salonuyla birlikte localar dâhil 672 kişilik bir salon bulunur. Genelde opera, senfoni, bale ve tiyatro gibi güzel sanatların önde gelen etkinlikleri ve sanatçıları ağırlanır.
  Mezaket Arabim Havrası
  Temelleri 1881-1882 yıllarında atılan havra, Alaybey’de Eski Tramvay Sokak olan 1685 sokakta yer alır. İlk yapıldığında Yako Eskinazi adına kayıtlıyken daha sonra Yahudi Cemaati’ne geçen havra, Karşıyaka Yahudileri İzmir’e taşınınca terk edilir ve uzun süre bakımsız kalır. Karşıyaka Belediyesi, Yahudi Cemaati’nin bu binayı onlara devretmesini teklif etmesiyle, kültürel amaçlı kullanılmak şartıyla devredilen binanın orijinal halini korumuş, restore edilen yapı 2000 yılında Belediye Konservatuar Binası olarak açılmış.
  Tarihi Alibey Hamamı
  Yapım tarihini belirten bir kitabesi günümüze ulaşmayan hamamın üslubundan 19. yüzyılın başlarında yapıldığı sanılmaktadır. Kesme taş, moloz taş ve tuğladan yapılan hamam soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelir. Soyunmalık yamuk dikdörtgen şeklinde olup, 20. Yüzyılda yeniden yapılmıştır. Ilıklık iki bölümden meydana gelmiş, üzeri kubbe ve basık tonozlarla örtülüdür. Sıcaklık kısmı, ılıklığın doğusunda olup, kare planlı ve üzeri pandantifli bir kubbe ile örtülüdür. Sıcaklığın güney tarafına iki bölüm halinde halvet yerleştirilmiştir. Bunların da üzeri kubbe ile örtülüdür.
  Karşıyaka
  Soğukkuyu Cami ve Hacı Osman Paşa Cami
  Karşıyaka’nın ilk Belediye Başkanı Çömezzade Hacı Mehmed Efendi tarafından 1880 yılında inşa ettirilen Soğukkuyu Cami, İzmir Tümen Komutanı Ferik Hacı Osman Paşa tarafından 1902 yılında inşa edilen Hacı Osman Paşa Cami ile Alibey Hamamı, Türk nüfusun Soğukkuyu yöresinde yaşadığının günümüze ulaşan kanıtlarıdır. Soğukkuyu Cami, Bahriye Üçok Bulvarı’nın Anadolu caddesine bağlandığı noktadadır. Hacı Osman Paşa Cami ise Zübeyde Hanım Caddesi’nde Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nın bulunduğu parkın içindedir. Her iki cami de tescilli anıtsal yapılardır.
  Tay Parkı
  Mavişehir’de açılan ve adı “Tay Parkı” olarak belirlenen hayvan sevgi parkında, küçük atlar ile evcil hayvanlar bulunuyor. Çocukların özel görevliler kontrolünde boyları 90 santimetre ile 130 santimetre arasında olan minik atlara binebileceği ve evcil hayvanların sevilebileceği alan içerisinde, aileler için de çay bahçesi yer alıyor.
  Bisiklet Yolu
  Bostanlı Balıkçı Barınağı’ndan İzmir Kuş Cenneti’ne kadar uzanan 15.8 kilometrelik sahil şeridi bisiklet yolu olarak düzenlenmiş ve Güzelbahçe’den itibaren İzmir yaklaşık 45 kilometrelik bisiklet yolu kazanmıştır. Bostanlı Vapur İskelesi ile Balıkçık Barınağı arasındaki 1.2 kilometrelik mevcut bisiklet yoluyla birlikte 17 kilometrelik sahil şeridini bisikletleriyle dolaşma imkanı olan İzmirliler, flamingo, pelikan, balıkçıl gibi çeşitli su kuşlarının muhteşem gösterisi eşliğinde doğada hoşça vakit geçirebilmekte, aynı zamanda Avrupa’nın sayılı doğal yaşam parkları arasında yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı’na da ulaşabilmektedir.
  Panoromik turlar
  Milattan önce yaklaşık 2800’de ilk olarak Mısırlıların bulduğu fayton, M.Ö. 1800’lü yıllarda Asurlar tarafından dört tekerli hale getirilmiştir. Ülkemize ilk defa Sultan Abdülmecit döneminde getirilen fayton, önceleri saray ve konak arabası olarak kullanılmış ve Sultan Abdülaziz döneminde kiralanmaya başlamıştır. Karşıyaka İskelesi’nin yanında bekleyen faytonlardan birine binip, körfezin eşsiz güzelliğini doyumsuz bir şekilde izlemek mümkündür. Karşıyaka-Bostanlı-Mavişehir hattında düzenlenen fayton turları pazarlığa açıktır ve fiyatlar 20 TL ile 40 TL arasında değişmektedir.
  Sportif Faaliyetler
  Karşıyaka
  Yelkencilik
  10 Kasım 1964’te resmen faaliyete geçen Karşıyaka Yelken Tesisi, zaman içinde yenilenerek ve genişletilerek bugün tekne parkı sahası, yarış ofisi, 2.5 tonluk vinç, iki adet beton kızak ve 420 metrekare sundurma ile toplam 3300 metrekare bir alana sahiptir. Tesiste ayrıca kayıkhane, 20*25 metre ebatlarında soyunma odaları, 70 kişilik eğitim salonu, antrenör odası, bakım onarım atölyesi ve depo bulunur. Sosyal lokali de kapsayan kulüp binasının alt katında ise kantin mevcuttur. Karşıyaka Spor Kulübü bünyesinde hem çocuklar hem de yetişkinler için kurslar açılmaktadır.
  Mavişehir Kapalı Spor Salonu
  Toplam 11 bin 650 metrekarelik alan üzerine kurulan olimpik kapalı spor kompleksi, FİSU (Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu) standartlarına uygun olarak yapılmıştır. 5 bin seyirci kapasiteli, basketbol, voleybol, güreş, hentbol müsabakaları düzenlenen kapalı spor salonunda, Karşıyaka Spor Kulübü’nün tüm basketbol ve voleybol maçları oynanır. 5 yüz seyirci kapasiteli diğer salonda ise basketbol ve voleybol antrenmanlarının dışında Karşıyaka Belediyesince çeşitli kültürel ve sportif organizasyonlar yapılır.
  Örnekköy Tenis Kompleksi
  30 bin metrekarelik alan üzerine kurulu tenis kompleksinde, 3 katlı idari bina, 5 bin kişilik kort, 1 adet bin kişilik kort, 10 adet açık ve 4 adet kapalı kort mevcuttur.
  Festivaller
  Karşıyaka Festivali
  Karşıyaka’da eğlenceli, stresten uzak zamanlar yaşanması amacıyla her yaş grubuna hitap eden festivaller düzenlenir. Bu festivallerin en bilineni her eylül ayında gerçekleşen, ülkenin tanınmış sanatçılarının konserler verdiği Karşıyaka Festivali’dir. Geleneksel Karşıyaka Festivali’nin içeriğini müzik, spor ve kültür etkinlikleri oluşturur. Üç gün süren festivalde farklı türde ses sanatçıları ve gruplar sahne alırken, sokak basketbolu, plaj voleybolu gibi spor karşılaşmaları ve söyleşiler de gerçekleştirilir.
  Karşıyaka
  Uluslararası Dans Festivali
  Karşıyaka, iki yıldır birçok ülkeden profesyonel dansçıların katıldığı Uluslararası Dans Festivali’ne ev sahipliği yapar. Festival kapsamında düzenlen yarışmalara katılmak için dünyanın birçok yerinden gelen dansçılar farklı gösterileriyle izleyicileri büyülerken, dereceye girebilmek için zevkli bir mücadele ortaya koyan dansçılar, renkli ve canlı görüntüler sergiler.
  Karşıyaka Uluslararası Çocuk Şenliği
  Karşıyaka Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle her yıl geleneksel olarak Karşıyaka Uluslararası Çocuk Şenliği’ni düzenler. Şenlik her yıl 18-25 Nisan günleri arasında gerçekleşir. 1993 yılından beri farklı ülkelerden Karşıyaka’ya gelen çocuklar, Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği okullardaki öğrenciler tarafından misafir edilir ve birlikte bayram kutlanır. 2003 yılında CIOFF (Uluslararası Folklor ve Halk Sanatları Festivalleri Organizasyon Kurulu) üyeliğine kabul edilen organizasyon, kurulun her yıl yayınladığı takvimin “Çocuk Festivalleri” bölümünde üyelerine duyurulur.
  Çiçek Festivali
  Karşıyakalıların özellikle yaz sezonuna hazırlandıkları ve bahçelerini, balkonlarını, yazlık evlerini güzelleştirmek, renklendirmek, çiçeklendirmek amacıyla akın ettikleri Karşıyaka Çiçek Festivali, mayıs ayı başında Bostanlı Pazaryeri alanında düzenlenir. Mevsimlik çiçekten, fidana, saksı türlerinden toprak çeşitlerine, bitki ilaçlarına kadar her türlü ürünün yer aldığı festivale, son derece uygun fiyatlarla satış yapan Bayındır, Ödemiş, Menemen, Menderes, Torbalı, Zeytinova’dan birçok üretici firma katılır. Festivalde her akşam düzenlenen konserler de, İzmirlilere hareketli zamanlar yaşatır. Festival bünyesinde ayrıca en güzel bahçe, balkon ve apartman bahçesi yarışması da düzenlenir.
  Alışveriş
  Karşıyaka Çarşı
  Vapurdan ya da otobüsten indiğinizde karşınızda beliren cadde, Karşıyaka Çarşısı’dır. Giyimden, kozmetiğe, takıdan hobi ürünlerine farklı konseptlerin yer aldığı mağazalarla dolu olan çarşı, her zevk ve kaliteye hitap eder. Gün boyu hareketli olan çarşı sadece alışveriş için gezilen bir yer olmanın yanı sıra sosyal bir buluşma mekânıdır.
  Ekopazar İzmir
  Bostanlı’da 4 bin metrekare alanda kurulan pazar, cuma günleri hizmet verir. Sadece sertifikalı organik ürünlerin satıldığı pazar, İzmir Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde, Karşıyaka Belediyesi, İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği işbirliğinde açılmıştır. Kimyasal işlemden geçmemiş ahşap tezgâhlarda satılan ürünler, tüketicilere bez ya da kağıt ambalajlarla verilir.
  Bostanlı Pazarı
  12 bin metrekare kapalı alana sahip Bostanlı Pazarı, Çarşamba günleri kurulur. Bospa ismiyle bilinen, sebze, meyve ve her türlü gıda ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz pazar, tekstil ürünleriyle ün yapmıştır. Her saat kalabalık olan pazar, sadece İzmirlerin değil, yakın illerden gelen misafirlerin de uğrak yeridir.
  Yakın yerler
  Karşıyaka
  İzmir Doğal Yaşam Parkı
  1936 yılında Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olarak Kültürpark içerisinde 18 dönüme kurulan Fuar Hayvanat Bahçesi, 2008 yılında Çiğli Sasalı’daki 425 bin metrekarelik alana taşınarak Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam Parkı’na dönüştürüldü. Hayvanların kendileri için özel olarak hazırlanan barınaklarda özgürce yaşadığı, binlerce ağaç ve bitki çeşitliliği ile 120’den fazla türde bin 200’ü aşkın canlıyı bünyesinde barındıran İzmir Doğal Yaşam Parkı, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) üyeliğini yerine getirmek için standartlarını her geçen gün daha da yükseltmektedir.
  İzmir Kuş Cenneti
  İzmir kentine komşu olan Gediz Deltası, Akdeniz’in en önemli sulak alanlarından biri. Mavişehir önlerinden başlayan ve Türkiye’nin dördüncü büyüklükteki konumunda bulunan delta, Foça tepelerine kadar uzanan yaklaşık 40 bin hektarlık geniş bir alanı kaplar.
  Kıyı ve tatlı su bataklıkları, geçici sulak çayırlar, sazlıklar, tuz tavaları, tepeler, dalyanlar gibi pek çok canlıya farklı yaşam alanı sağladığından eşine az rastlanır sayıda kuş türüne ve diğer canlı türleri açısından da yüksek çeşitliliğe sahiptir. Deltada bu zamana kadar 288 kuş türü kaydedilmiştir. Yıl içerisinde 235 kuş türünün gözlenebildiği bölgede, 30 bin ile 130 bin arasında su kuşunun kış mevsimini burada geçirdiği tespit edilmiştir. Deltanın nesli tehlike altında olan türlerinden bazıları; tepeli pelikan, küçük kerkenez, küçük karabatak, mahmuzlu kızkuşu, karagagalı sumru, uzunbacak ve kılıçgagadır.
  Ne yenir?
  Karşıyaka Çarşısı ve Bostanlı’ya uzanan sahil boyunca birçok kafe ve restoranın yer aldığı ilçede, balık çeşitlerinden ev yemeklerine, yöresel lezzetlerden fast fooda kadar her zevke uygun lezzetler bulmak mümkün. İzmir’in ünlü kumrusunun tadına bakmak içinse Bostanlı’daki kumruculara uğramanız yeterli.
  Ne alınır?
  İzmirlilerin uğrak yeri Karşıyaka Çarşısı, alışveriş için ilk adreslerden biri. Çarşının yanı sıra çarşamba günleri kurulan Bostanlı Pazarı, Bostanlı’da yer alan mağazalar ve Mavişehir’deki alışveriş merkezleri de her türlü hediye seçeneğini bir arada sunar.
  Yapmadan dönmeyin!
  • Karşıyaka’dan Bostanlı’ya uzanan sahilde yürüyüş yapmadan,
  • Karşıyaka Levanten köşklerini görmeden,
  • Fayton gezisi yapmadan,
  • Karşıyaka Çarşısı’ndaki mağazaları dolaşmadan,
  • Zübeyde Hanım Kabri ve Latife Hanım Anı Evi’ni ziyaret etmeden dönmeyin.
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ