Kemeraltı Çarşısı

İzmir Eski Polis Karakolları

  1890 tarihli, Aydın Vilâyeti Salnamesine göre İzmir’de şu karakollar mevcut olduğunu görüyoruz:
  Selvili Mescid (1960’lı yıllarda yıkıldı), Pasaport, Fasulye, Namazgâh (Agora’da, sonra İkiçeşmelik Karakolu oldu, daha sonra ayniyat, mahil-i inhidamdan yıkıldı), Çalgıcıbaşı, Göztepe (yol genişletme çalışmalarında yıkıldı), Peştemalcılarbaşı (Keçeciler daha sonra Anafartalar, en sonrada Polis Anı Evi), İkiçeşmelik (yol genişletme çalışmalarında yıkıldı, adını verdiği camiînin yanındaydı), Aziziye (önce sağlık ocağı oldu, daha sonra da yol genişletme çalışmalarında yıkıldı), Dolaplıkuyu, Hamidiye. Kemeraltı, Kemer.

  Resimdeki yapının ilk adı Peştemalcılarbaşı daha sonra Keçeciler Karakolu , Anafartalar Polis Karakolu Şimdi Polis Anı Evi dir.
  İzmir’de münteşir Anadolu Gazetesinin haberinden; Çorakkapı (Basmane) Karakolunun 1 Aralık 1918’de hizmete girdiğini, yine 14 Ocak 1918 günlü Islahat Gazetesinin haberinden de; Karantina, Karataş ve Eşrefpaşa’da polis karakolları olduğundan haberdar oluyoruz.
  KEMERALTI POLİS KARAKOLU
  ANAFARTALAR (PEŞTEMELCIBAŞI MERKEZİ – KEÇECİLER) POLİS KARAKOLU
  BASMANE (ÇORAKKAPI) POLİS KARAKOLU
  KEMER (YENİŞEHİR) POLİS KARAKOLU
  15 Mayıs 1915’ de Karataş ve Narlıdere Karakollarında polislerimiz katledilmişlerdir. Kendilerini saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ