e Kemeraltı

Hasanağa Bahçesi


  Kentin nefes alacağı önemli mekanlardan biri olan Hasanağa Bahçesi’nin, İtalyan asıllı Levanten işadamı Aliotti’nin ölümü üzerine, mülk varisleri tarafından satılığa çıkarıldığı ve 1926 yılında Ödemiş eşrafından Sarıgöllü Hasan Ağa tarafından satın alındığı biliniyor. Hasan Ağa, biri bahçenin kuzey, diğeri güneybatı köşesinde iki konut inşa ettirmiş, esas köşk ile diğer servis lojmanlarını ve bağ köşkünü konut olarak kiraya vermiş. 1930’lu yılların başlarında köşk yanmış. Bahçe ise Hasan Ağa ailesinin mülkiyetinde bulunduğu sürede halka açık tutulmuş, Bucalılar için bir mesire yeri olarak kullanılmış ve Hasan Ağa Bahçesi olarak adlandırılmış. 1986 Yılında açılışı yapılan park ilk senelerinde İzmir genelinde ün yapmıştı. Kapısında bilet kesilirdi, özellikle hafta sonları tıka basa dolardı. Hatta Buca otobüslerine ‘Hasanağa’dan Geçer’ yazılı levha konardı. Fakat 90’lı yılların başından sonra eski günlerine asla dönemedi.
  2003 Yılında Duvarlar Yıkıldı | Haber: 1 Ekim 2003 Pazartesi
  Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Buca Hasanağa Bahçesi Edip Akbayram konseri ile açıldı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, eskiden beri İzmir’de Kültürpark’tan başka yeşil alan olmadığı savının son yıllarda değiştiğini vurguladı.Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy’un Gölet ve Yedi Göller’i gerçekleştirdiğini, Hasanağa Bahçesi de eklenince sadece Buca’da Kültürpark’dan çok büyük yeşil alan oluştuğunu belirtti. Cemil Şeboy ise Piriştina ile kendisinin Hasanağa Bahçesi’nde küçük yaşlarda top oynadıklarını belirterek, “Eskiden duvarları atlar içeri girerdik. Şimdi Büyükşehir Belediyesi duvarları yıktı. İnşallah Kültürpark’ın çevresindeki duvarlar da kalkar” dedi. Bucalıların alkışları arasında sahneye çıkan Edip Akbayram en sevilen şarkılarını seslendirdi. Akbayram’ın söylediği şarkılarla coşan vatandaşlar daha sonra dev ekranda “Galatasaray – Real Sociedad” maçını izlediler.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi toplam 100 bin metrekarelik Buca Hasanağa Bahçesi’ndeki çalışmalarını tamamladı. Hasanağa bahçesini çevreleyen duvar yıkılarak yeşil dokunun ilçeyle bütünleşmesi sağlandı. 55 bin metrekarelik yeşil doku güçlendirildi. Bahçede 4 ayrı yerde piknik alanı, 1 çocuk oyun alanı, 2 basket sahası ve squash alanı oluşturuldu. Ayrıca bahçeye tribünlü güreş alanı, 100 metrekarelik kondisyon sahası, 1375 metrelik koşu yolu, 40 araçlık otopark, oturma grupları ve Meryemana havuzu kazandırıldı. Paten sahasının iyileştirilmesi için de proje çalışmaları sürüyor.
  2006 Yılında Buz Pateni Sahasının Bornova’ya Taşınması İçin Çalışmalar Başlatıldı | Haber: 28 Aralık 2006
  Buz pisti olarak projelendirilmediğinden izolasyon sorunları bir türlü çözülemeyen Buca Hasanağa Bahçesi’ndeki tesisler jimnastik salonuna dönüştürülecek. Bornova’da inşa edilecek yeni buz pistinde ise uluslararası bu hokeyi ve artistik patinaj müsabakaları bile yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, sistemin eskimesi ve izolasyonda yaşanan sorunlar nedeniyle talebe cevap veremeyen Buca Hasanağa’daki buz paten pisti yerine, Bornova’ya uluslararası standartlarda yeni bir pist inşa edebilmek için harekete geçti. Bornova Aşık Veysel Parkı’nın yanında mülkiyeti belediyeye ait olan alanda kurulacak yeni pistte, artistik patinaj ve buz hokeyi müsabakalarının yapılacağı bildirildi.
  Ve Hasanağa Bahçesi 2013’te Yeniden Doğdu
  Bahçe uzun süren çalışmalardan sonra halka kazandırıldı. Kötü bir görünüm içinde, herkesin giremediği bahçe Mart ayında bitirilecek dense de Ekim ayında ancak bitirilebildi. Daha önce haberini yaptığımız ve Aziz Kocaoğlu’na Twitter üzerinden sorduğumuz projeyi bugün (26 Ekim Cumartesi) ziyaret ettik. Tartan pisti, basket sahaları, tenis kortu, kaykay pisti, çocuk oyun ve oturma alanlarıyla modern bir görüntüye bürünen alan İzmir’e yakışan bir park olmuş. Ara ara dikilitaş gibi konan demirlere anlam veremesek de büyük ihtimal gece renkli ışık olacağını düşünüyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği bilgilere göre 1400 metrelik kauçuk kaplama koşu yolu, 1000 metrelik bisiklet yolu, 2 basketbol sahası, tenis kortu, kaykay pisti ve tuvalet binası yapıldı. Ayrıca 50 araçlık açık otopark, 2 adet çocuk oyun alanı ile çocuk bisiklet ve küçük araba pisti oluşturuldu. Fakat Kaskatlı Havuz olarak belirtilen yer yenilenmemiş ve çok kötü gözüküyor. İnşallah düzeltilecek bir eksikliktir. Eski günlerine yeniden ulaştırılamasa da halkın nefes alabileceği, düzgün bir park yaratıldı. Mayıs ayında yaptığımız ‘Ne Zaman Bitecek?’ haberimizden konuya ilişkin iki fotoğrafı da en başa ekliyoruz. Parkı turladık, fotoğraflar çektik; sizleri fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ