Kemeraltı Çarşısı

Ankara Palas Oteli

  Hükümet Konağı ile birlikte Kemeraltı’nın Konak Atatürk Meydanı yönündeki girişinde yer alan otel, kültürel ve politik grupların toplandığı mekan olarak kentin tarihinde simgesel bir nitelik kazanmıştır. Yapı bugünkü durumuna üç aşamada ulaşmıştır.
  İlk evrede, Askeri Otel olarak anılan yapının 19. yüzyıldaki durumu yeterince bilinmemekle birlikte, 20. yüzyıl başında otel olarak kullanıldığı bilinmektedir. Sarıkışla’ya yakınlığı dolayısıyla askerlerin ilgi gösterdiği otel, bu dönemde, birinci sınıf bölümünde 21 oda, ikinci sınıf bölümünde ise 15 yataklı bir koğuş ile hizmet vermektedir. Erken Cumhuriyet Dönemi’nde otel, 19 odalı bir tesis olarak yeniden düzenlenmiş, ikinci sınıf bölümü de iptal edilmiştir. Tesis Ankara Palas Oteli adını alırken; altındaki Ankara Palas Pastanesi de aydın çevrenin mekanı olarak ünlenmiştir.
  Olasılıkla 1930’lu yılların sonunda, binanın Konak Atatürk Meydanı yönündeki yarısı yıkılarak yerine modern üslupta bir bölümün inşa edilmesiyle 57 odalı hale gelmiştir. Yapı günümüzde kullanılmamaktadır.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ