Kemeraltı Otelleri

Kemeraltı’ndaki oteller genellikle han yapılarının plan semalarına sadık kalınarak avlulu ve iki katlı olarak insa edilmistir. Genel müsteri profili dogulu tüccarlar olan bu yapıların üst katında odalar, alt katında otel girisi ve ahır ile birlikte otelden bagımsız olarak islev gören kahve, lokanta, dükkan ve yazıhaneler vardır.
Kemeraltı’nın seçkin otelleri, ticari merkezin ana arterini olusturan Hükümet Caddesi boyunca sıralanmıstır.
Güzel İzmir Oteli:
Avlulu oteller grubunun karakteristik örneklerinden biridir.
20. yüzyılın ilk çeyreği içerisinde hizmete giren otel, daha önce aynı parselde yer alan Yusufoğlu Hanı’nın plan şeması ile olan benzerliği nedeniyle, konaklama kullanımının dönüşerek geliştiğini düşündürmektedir.
Konaklama kullanımının orijinalinde, zemin katın cadde yönünde kahve, dükkan ve bakkaliye birimleri, avlu kısmında ise, konaklamaya ayrılmış olan üst katla bağlantıyı sağlayan küçük mekanın yanı sıra, yazıhaneler yer almaktaydı.
Günümüzde işhanı olarak kullanıldığından yapılan müdahaleler nedeniyle otelin özgün mimarisi zedelenmiştir. Silindirik döküm kolonlu revaklarla çevrelenmiş avlu, otelin en karakteristik mekanıdır. Yapının, Milli Kütüphane Caddesi’ne bakan tek dış cephesi, dört akslı simetrik düzeni, katlar boyunca yükselen pilasterleri, silmeleri ve çatı parapeti üzerindeki vazo figürleri gibi tezyinatları ile “Batılı” etkiler taşımaktadır.
Yeni Sükran (Hacı Hasan) Oteli:
Eski Hükümet Caddesi (Anafartalar Caddesi) ile Veysel Çıkmazı’nın kesistigi noktada yer alan Yeni Sükran Oteli, avlulu otellerin tipik bir örnegidir.
Yapı, zemin katındaki ünlü Sükran Lokantası nedeniyle kentlilerin anılarında yer etmistir.
Lokanta artık islevini yitirmis ve otelin statüsü düsmüs de olsa; tesis avlulu Kemeraltı otellerinin orijinal isleviyle günümüze ulasabilmis tek örnegi olarak hizmet vermeyi sürdürmektedir.
Yapının planı 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl basına tarihlenir.. Otel, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde Izmir Belediye Reislerinden Hacı Hasan Paşa’nın adına referansla Hacı Hasan Oteli adını taşıyordu. Otelin zemininde ise Hacı Hasan Paşa Kahvesi vardı. 1930 yılı kaynaklarında Şükran Lokantası’ndan da söz edilmektedir. 1930’ların ortalarından sonra otelde bir tadilat gerçekleştirilmiş ve tesis Yeni Şükran Oteli adını almıştır. Iki katlı yapının zemin katında kahve, lokanta, dükkan mekanları ile otel girişi, üst katında ise yatak odaları ve ortak kullanıma yönelik ıslak mekanlar vardır.
Ankara Palas Oteli:
Hükümet Konağı ile birlikte Kemeraltı’nın Konak Atatürk Meydanı yönündeki girişinde yer alan otel, kültürel ve politik grupların toplandığı mekan olarak kentin tarihinde simgesel bir nitelik kazanmıştır. Yapı bugünkü durumuna üç aşamada ulaşmıştır.
İlk evrede, Askeri Otel olarak anılan yapının 19. yüzyıldaki durumu yeterince bilinmemekle birlikte, 20. yüzyıl başında otel olarak kullanıldığı bilinmektedir. Sarıkışla’ya yakınlığı dolayısıyla askerlerin ilgi gösterdiği otel, bu dönemde, birinci sınıf bölümünde 21 oda, ikinci sınıf bölümünde ise 15 yataklı bir koğuş ile hizmet vermektedir. Erken Cumhuriyet Dönemi’nde otel, 19 odalı bir tesis olarak yeniden düzenlenmiş, ikinci sınıf bölümü de iptal edilmiştir. Tesis Ankara Palas Oteli adını alırken; altındaki Ankara Palas Pastanesi de aydın çevrenin mekanı olarak ünlenmiştir.
Olasılıkla 1930’lu yılların sonunda, binanın Konak Atatürk Meydanı yönündeki yarısı yıkılarak yerine modern üslupta bir bölümün inşa edilmesiyle 57 odalı hale gelmiştir. Yapı günümüzde kullanılmamaktadır.
Mesret Oteli:
Kemahlı İbrahim Bey Oteli:
Tevfik Paşa (Akseki) Oteli
Tevfik Paşa (Akseki) Oteli, Basmane-Tilkilik bölgesindeki konuttan otele dönüşen otellerin ilk ve nitelikli örneklerinden biridir. 1907–1909 yıllarında kentin Belediye Başkanlığı’nı yürüten Sükkerizade Tevfik Paşa’nın adını taşıyan tesis, ayrıcalıklı bir konuma ve gösterişli bir mimariye sahipti
Hatuniye Meydanı’nda ve Kemeraltı’nın ana arteri Anafartalar Caddesi’nin Basmane yönündeki bölümü üzerinde yer alan yapının karşısında Dönertaş Sebili vardır. Tevfik Paşa ailesinin konağı iken, 20. yüzyılın ilk çeyreği içerisinde otele dönüştürülen yapı 15 odalı ve 55 yataklı bir tesis olup, aynı bölgedeki Cihan Palas Oteli’nde sahip olan Kulalı Cihanzade ailesinden Hasan Fehmi Bey tarafından işletilmekteydi.
Morfolojik açıdan, iki katlı, cumbalı ve orta sofalı bir şemaya sahip olan yapı, tarihinde çeşitli değişimler geçirmiştir. Otele dönüştürüldüğü dönemde yapının meydan yönündeki kısmına bir bölüm eklenerek büyütülmüştür. Bu düzenleme sonucunda elde edilen batar katta küçük odalar sıralanırken, alt katta da dönem otellerinde tipik olan kahve yer almıştır.
Neo-klasik etkilerle biçimlenmiş ve yoğun bezemeli yapı, genişletilirken aynı üslup sürdürüldüğünden cephe bütünlüğü bozulmamıştır. 1930’lu yıllarda el değiştiren otel, sırasıyla Sadık Akseki Oteli ve Akseki Oteli adlarını almıştır. Tesisin kapasitesi, yüzyılın ortasından sonra arkadaki avluya modern üslupta bir ek bina inşa edilmesi sayesinde artırılmıştır.
Emniyet (Cihan Palas) Oteli
Cihan Palas Oteli, konuttan dönüşen otellerin yoğunlaştığı Basmane-Tilkilik bölgesinde otel olarak inşa edilmiş ve tarihi 20. yüzyılın ilk çeyreğine dayanan, az sayıdaki öncü otel yapısından biridir. Kulalı Cihanzade Hüseyin Fehmi Bey’e ait olan 50 odalı otelde, aileler için ayrı dairelerin mevcut olduğu bilinmektedir. Otel, doğu tarzında dekore edilmiş kahve ve lokantasının yanı sıra, odalarda sürekli sıcak-soğuk su akan lavabolar ile havalandırma menfezleri, katlarda genel telefon ve banyo daireleri, değerli eşyaları muhafaza etmek için kasalar, tüccarların mallarını saklayabilecekleri depolar, tercüman hizmeti gibi dönemine göre iddialı olanakları ile öne çıkmıştır.
Cumhuriyet dönemi içerisinde el değiştiren ve Emniyet Oteli adını alan tesis, uzun süre bölgenin iyi otelleri arasında yer almayı sürdürmüştür.
Yapı, zemin üzerine iki kat ve bir çatı katına sahiptir. Zemin katta avluya açılan kahve ve otel girişi yer alırken, yukarıdaki iki katta otel odaları, çatı katında ise lokanta-gazino konumlanır. Yapının ana kuruluşunu giriş avlusuna yönlendiren L formundaki kanat kısmı biçimlendirilmekle birlikte, otelin önemli bir bölümünü de arkadaki iç avlu çevresindeki mekanlar oluşturmaktadır. Bina, kemerli pencereleri ve yüzey kaplamaları ile ağır bir kitle görünümündedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ