İzmir’de Yapılacak 42 Güzel Şey

1. Körfezi tüm ihtişamıyla Asansör’de seyret

Izmir_Asansor

İzmir’e geldiysen bilmelisin ki körfez İzmirliler için çok değerli. Körfeze bakan parklarda tutkulu aşıkları, evlerde ise eski İzmirliler’i bulabilirsin. Varyant’tan Güzelyalı’ya sahil boyunca uzanan yükseklikte keşfetmen gereken bir yer var: Tarihi Asansör. Önce Dario Moreno sokağını gezerek ciğerlerine tarih doldurabilir ve ardından sokağın sonunda yer alan 58 Metre yüksekliğindeki Asansör’ü kullanarak tepedeki yerleşkeye ulaşabilirsin. Burada İzmir’in en muhteşem manzarasını bulacaksın. Restoranda oturup 10-20 TL arasında bir yemek eşliğinde gün batımını da izleyebilirsin.

2. Kemeraltı’nda kaybol

Kemeralti_Giris

İstanbul için kapalıçarşı neyse İzmir için de Kemeraltı odur. Günümüzde hala kendini AVM’lere teslim etmemiş kentlerden biri olan İzmir’de, alışverişin kalbi Kemeraltı’nda atıyor. Bayramlarda, özel günlerde ve haftasonlarında İzmir’deysen mutlaka Kemeraltı’na git ve tarihi sokakları, hanları ve bedestenleri keşfet. Her sokak seni ayrı bir diyara götürecek. Şansın varsa Kızlarağası’nı bulabilir, kumda bol köpüklü kahve içebilir, leziz turşular alabilir ve tarihi kemeraltı söğüşçüsünde ziyafet çekebilirsin. En önemlisi İzmir’de en ucuza alışverişi burada yapabilirsin. Üstelik tüm bunlar için cebinden 20 liradan fazla çıkmayacak.

3. Kordon’da fayton keyfi yap

Izmir_Fayton

Güneşli ve nemli bir günde İzmir’de sıcaktan bunaldıysan ve havadar bir aktivite arıyorsan 20 liralık muhteşem bir önerimiz var: Kordon’da Fayton Turu. İzmir’in gözbebeği olarak tabir edilen 1. Kordon’dan Alsancak Limanı’na denizden esen güzel bir imbat eşliğinde fayton kiralayabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsin. Yolculuk boyunca Pasaport ve Alsancak İskele’yi; Cumhuriyet ve Gündoğdu Meydanları’nı yakından görebileceğin gibi; kordon boyu sıralanmış kafelere de göz atabilir, Alsancak Limanı’ndaki yoğun ticareti gözlemleyebilirsin.

4. Tatil cennetlerini keşfe çık

Izmir_Tatil

Çeşme, Urla, Foça, Seferihisar, Dikili, Özdere ve Mordoğan… Yolun İzmir’e düştüğünde Türkiye’nin sayılı tatil cennetlerinden olan bu ilçelerin hepsinin İzmir’de olduğunu unutma ve en azından birine günübirlik bir kaçamak yap. Örneğin Çeşme’de Alaçatı sokaklarını keşfedebilir ve ardından Ilıca’ya geçerek halk plajında denize girip, güneşlenebilirsin. Üçküyular Terminali’nden kalkan Çeşme otobüsleri seni 9 liraya 80 km’lik bir maceraya çıkaracak. Aynı noktadan dilersen Seferihisar, Urla, Özdere ya da Mordoğan’ı da tercih edebilirsin. Güneş kremini de yanına almayı unutma!

5. Zamanda yolculuk yap

Izmir_Selcuk

Cilalı Taş Devri’ne doğru yola çıkmaya hazır  mısın? Kuruluşu MÖ 6000 yıllarına dayanan ve Türkiye Sınırları içerisinde en iyi korunan antik kentlerden biri olan Efes Antik Kenti; Selçuk’ta keşfetmen için seni bekliyor.  İzmir’den tur şirketlerinin 20 lira karşılığında düzenlediği Efes, Selçuk ve Şirince Turları’na katılabilir ya da Basmane Tren Garı’ndan kalkan bölgesel trenlerle Selçuk’a giderek; zamanda yolculuk yapabilirsin. 8 kilometrelik geniş bir alana yayılan bu antik kentte Yunanlılar ve Romalılar’dan kalma kalıntıları mutlaka incele.

6. Güne boyozla başla

Izmir_Boyoz

Ucuz ve lezzetli yerel bir kahvaltı arıyorsan, doğru yerdesin. Sıcacık bir boyoz, yumurta ve çay İzmir’de yapabileceğin açık ara en güzel kahvaltı. Tarihi Alsancak Dostlar Fırını, bu muhteşem kahvaltına en iyi ev sahiplini yapacaktır. Üstelik bu lezzeti çok uygun  fiyata tadabilir, serin bir İzmir Sabahı’nda Alsancak’ın deniz kokan sokaklarında güne muhteşem bir başlangıç yapabilirsin.

7. Göztepe’den Karşıyaka’ya vapurla geç

Izmir_Vapur

Vapur sadece İstanbul’da mı var sandın? İzmir, körfezi ve vapurlarıyla keyif dolu anlar yaşatmaya her gün devam ediyor. Göztepe İskele’den ya da Karşıyaka İskele’den vapurla karşı tarafa geçerek; her alanda birbirine ebedi dost, ezeli rakip iki kenti keşfet. Karşıyaka Çarşı’da alışveriş yapabilir, Göztepe Sahili’nde biranı yudumlayabilirsin.

8. Mavişehir’den İnciraltı’na Bisim’le pedalla

Izmir_Bisim

Sana gerçek bir ‘Challenge’ sunuyoruz. Mavişehir’den İnciraltı’na bisiklet sürmeye var mısın? Rota yaklaşık 40 kilometre ve tüm körfezi kapsıyor. Bisim ise; İzmir’in yeni trendi. Körfez boyunca kurulan 29 İstasyon’dan herhangi birinden bisikletini kiralayabilir ve gönlünce körfez boyu gezebilirsin. Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak ve Göztepe, hepsi bu rotaya dahil. Kiraladığın bisikletin ilk saati 2 TL, ondan sonraki her saat ise 1 TL .  Ve şunu da unutma, yaşayan şehir, yaşanacak şehir sloganıyla inleyen İzmir’in körfez boyunca harika bisiklet yolları ve muhteşem manzaraları var.

9. İzmir’i seyre dal

Izmir_Izmir

Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzellik sunan İzmir, onu seyredebileceğin ve hayaller kurabileceğin, ilham verici seyir noktalarına sahip. Bunlardan bir tanesi de Seyir Tepesi. Örnekköy Yolu Üzeri’nde yer alan Seyir Tepesi’ne Karşıyaka ve Konak’tan kalkan servislerle ulaşabilirsin. Manzara, sana ilham ve sevgilinle romantik anlar sunuyor. Fotoğraf çekmekse niyetin, buraya akşam gel ve şehrin ışıklarını uzun uzun pozla.

10. Doğal Yaşam Parkı’na git

Dogal_Yasam_Parki_Izmir

İzmir’in kuzey köşesinde yer alan Doğal Yaşam Parkı, barındırdığı yüzlerce tür hayvan ve bitkiyle İzmir’de eğlenceli bir kaçamak noktası. Güzel ve güneşli bir haftasonunda hayvanları doğal yaşam ortamlarında ziyaret etmek ve onlarla birlikte bir gün geçirmek eğlenceli olacak.

11. Kızlarağası Hanı’nda mola ver

Kizlaragasi_Han

Kızlarağası Hanı, Kemeraltı’nın en uğrak yeri. Bedestenleri ve Hanlarıyla meşhur bu kompleks yapı, sana güzel bir kahve içmek ve hediyelik eşya almak için bolca seçenek sunuyor. Bakır, gümüş ve antika konusunda özellikle oldukça iddialı olan bu han, kumda kahve için İzmir’in açık ara en iyisi. Bol köpüklü, kızgın kumlarda ağır pişen bu kahvenin lezzetinin, 40 değil; 140 yıllık hatırı var.

12. Şevki’de Kumru Ye

Kumrucu_Sevki_Izmir

Çeşme Kumrusu, İzmir’in efsane lezzetlerinden sadece biri. Kumruyu sokakta da sadece peynir, domates ve biberli yiyebileceğin gibi, hasını da Kumrucu Şevki’de yiyebilirsin. Susamlı muhteşem bir kumru ekmeğine eritilmiş upuzun bir kaşar peyniri ve salam sucuk ya da isteğe göre diğer malzemelerle yapılan bu lezzet, sadece ama sadece İzmir’de. Yanına da bol köpüklü bir ayran içmeyi unutma. Üstelik tüm bu ziyafeti sadece 10 liraya yiyebilirsin.

13. Saat Kulesi’nde Zamanı Durdur

Saat_Kulesi_Izmir

İzmir’in en bilinen simgesi Saat Kulesi. Buralara kadar gelip saat kulesi önünde zamanı durdurmadan sakın döneyim deme. Konak Meydanı’nda yer alan Saat Kulesi, önünde senin gibi fotoğraf çektiren yüzlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Usulca kuleyi arkana al, Konak İskele’yi kadraja sok ve zamanı durdur. Fotoğraf çekmek için aparatın yoksa, ‘Fotooo, Fotooo’ diye bağıran fotoğrafçılardan 1 TL karşılığında yardım alabilirsin.

14. Midyeciler Sokağı’nda tezgah kapat

Midye_Izmir

Midyeciler Sokağı, Kemeraltı’nın az bilinen figürlerinden. Canın çılgınlar gibi midye istiyorsa ve bunu yiyebileceğin temiz ama ucuz mekanlar arıyorsan, burası tam sana göre. 5 liraya kocaman bir tabak dolusu midyeyle ziyafet çekebileceğin gibi, midyesi azalmış bir tezgaha yanaşıp 20 lira karşılığında tezgahı sahiplenebilirsin. 20 liralık kapattığın bir tezgahta, yaklaşık 100 midye yiyebileceğini unutma!

15. Hayırlık Lokma kuyruğuna gir

Elif_Ayse_Flickr_Lokma_Tatlisi

Karşıyaka, Bostanlı, Alsancak ya da Bornova’da gezerken kocaman bir yağ kazanının yanında upuzun bir kuyruk görürsen, şaşırma. Lokma, İzmir’in bir diğer lezzeti ve kültürü. Ölen birinin ardından ya da hayrına dökülen lokma tatlısıyla bir öğününü bedavaya geçiştirebilirsin. Çocukken her İzmirli’nin en az bir kere bu kuyruklarda beklediğini düşünürsek, ileride İzmirli dostlarına anlatacağın güzel bir anıya sahip olabilirsin.

16. Alsancak’ta eğlen

DelMundo_Izmir

Alsancak, alternatif eğlence mekanları ve barlarıyla göz kamaştırıyor. Sen de İzmir’de gece geç bir saatte eğlenmek istiyorsan, Kordon’da, Gazi Kadınlar Sokağı ya da Muzaffer İzgü Sokak’ta tarzına uygun mekanlar bulabilirsin. Öneri istiyorsan, Cafe del Mundo ve 1888 Lounge popüler tercihler arasında. Dans pistinde yeteneklerini sergilemek niyetindeysen, Öküz ya da Tren senin için ideal olabilir. Üstelik tüm bu mekanlarda içeceğin içkiler 10 lira dolaylarında.

17. Derbi heyecanına ortak ol

Karsiyaka_Izmir

Eğer futbol tutkunuysan, İzmir’in 4 büyüklerinin rekabetine şahit olabilirsin. Her ne kadar farklı liglerde mücadele etseler de yakalayabileceğin iki derbi var. Altınordu-Karşıyaka derbisini Ptt 1.Lig’de; Göztepe-Altay derbisini ise Ptt 2.Lig’de izleyebilirsin. İzmir’in en büyük derbisi Göztepe-Karşıyaka içinse, takımların farklı liglerde mücadele etmesi nedeniyle en az 1 sene daha beklemen gerekiyor.  Maçlar genellikle İzmir Atatürk Stadyumu ya da Alsancak Stadı’nda oynanıyor ve biletler 5 ila 15 Lira arasında değişiyor.

18. Şirince’de kadeh kaldır

Sarap

Şirince, belki de Türkiye’nin en güzel üzüm bağlarına ve en lezzetli şaraplarına ev sahipliği yapan ufak bir köy. Dar sokaklarını fotoğraf makinan eşliğinde keşfe çıktıktan sonra, Kıvırcık Şarap Evi’nde leziz bir şarap içebilirsin. Kıvırcığın hoş sohbeti seni sıcak şarap tatmaya sürüklerse, karşı gelme ve tat. Hatırlatmakta fayda var, burada şarap içtikten sonra diğer şaraplar tat vermiyor. Lezzeti doyumsuz Şirince Şarapları’nın kadehi 7-10 Lira arasında değişiyor. Şirince’ye ulaşmak ise sıkı dur, sadece 10 Lira.

19. Selçuk’ta keşfe çık

Selcuk_Izmir

Şirince’ye kadar gelmişken, Selçuk’u da gezmeden olmaz. Efes Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapan bu güzel ilçe, kendine ismini veren güzel de bir kaleye sahip. Vaktin varsa bu kaleyi ve çevresindeki tarihi yapıları keşfet. Aslanlı yolda yürüyerek, şehrin kralı sen ol.

20. Çeşme’nin Beach Club’larında boy göster

Aya_Yorgi_Cesme

Listedeki en pahalı ama en keyifli önerimiz. Aya Yorgi’de, Çiftlikköy’de ya da Alaçatı’daki beach clubları sakın es geçme. Öğleden sonra geç bir saatte gittiğinde, kampanyalı fiyatlardan yararlanıp beach clublara girebilirsin. Babylon, Sole Mare, Paparazzi, Fun, Mood, KafePi ve Marrakech bunlardan sadece bazıları. Daha ucuz bir yer arıyorsan, Ilıca Halk Plajı sana göre olabilir. Altın sarısı kumlarıyla, Ilıca’da harika bir gün geçirebilirsin.

21. Kordon’da günü batır

Izmir_GunBatimi

Kordonboyu sıralanan kafelerde gün batımını izleyebilirsin. Fakat günbatımına daha yakın olmak istiyorsan, kordondaki çimleri tercih et. Ara sokaklardaki tekellerden içeceklerini alarak çimlere uzanabilir ve körfezdeki en muazzam gün batımını izleyebilirsin. Hava bedava, çim bedava, manzara bedava! İçeceğini kap gel.

22. Farklı ulusların arasına karış

Kulturpark_Izmir_Vikimach

İzmir Enternasyonel Fuarı; her yıl ağustos-eylül aylarında yüzlerce ülke vatandaşına ve farklı temalara ev sahipliği yapıyor. Her yıl düzenlenen bu fuara katılmak, vatan borcu. Kocaman bir alana yayılan İzmir Enternasyonel Fuarı’nda farklı konseptlerle Uluslar arası takılabileceğin gibi, restoranlarda yemek yiyebilir, sabahları koşu yapabilir ya da gölde kano sürebilirsin. Unutma! TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’da her sene burada gerçekleşiyor!

23. Türkiye’nin en sakin kentini keşfe çık

Sigacik_Izmir

Türkiye’nin ilk sakin kenti (Cittaslow) Seferihisar, İzmir’in yeni kaçamak merkezi. Üçküyular Terminali’nden kalkan dolmuşlarla bu sahil kasabasına gelebilir, Sığacık taraflarında denize girebilir ve bölgenin yavaş lezzetlerini tadabilirsin. Şehir de fast food satılmıyor, gürültü yapılmıyor ve en önemlisi herkes çevreye duyarlı. Böylesine yeşil, böylesine sakin bir kente ulaşım ise sadece 6 Lira. Olur da yavaş lezzetleri tatmak istersen Seferihisar Mantısı’nı 8 Lira’ya, Neriman Tokdil Simidi’ni ise 1 liraya tadabilirsin.

24. Kilizman’da Rakı Balık keyfi yap

Balik_Izgara

Kilizman, ya da antik adıyla Klozemenai, Güzelbahçe ilçesinin en havalı köşesi. Taze balık, rakı ve mezeler eşliğinde keyifli bir gün batımı yapabileceğin harika bir diyar. Havalı restoranlardan uzak durursan ve sahildeki Balık+Rakı+Meze kampanyası sunan ufak işletmelere göz atarsan; bu ziyafeti 20 Lira’dan daha azına getirebilirsin.

25. Kartal Kokoreç’te karnını doyur

Kartal_Kokorec

Kokoreç sadece İzmir’e özgü bir yemek değil tabii, ama iddia ediyoruz en iyisini burada yiyeceksin. Kartal Kokoreç, sadece atom kokoreçi değil; uykuluk, boğazlık ve midye dolmasıyla da meşhur.  Tek dezavantajı ise İzmir’in diğer semtlerine göre çok fazla cazibesi olmayan Çamdibi bölgesinde yer alıyor oluşu. Canın uykuluk ya da kokoreç çekerse, sakın başka macera arama.

26. Tarihi Rum Evleri’ni keşfet

Tarihi_Rum_Evleri

İzmir’de istemediğin kadar tarihi rum evleri bulabilirsin. Eski adıyla Smyrna zamanlarından kalan bu evler, İzmir’in çok kültürlü yapısını da yansıtıyor. Özellikle Alsancak’da ara sokaklara dalarsan, karşında birbirinden güzel rum evleri bulabilirsin. Sana önerimiz, şu sıralarda Neşe ve Karikatür Müzesi olarak hizmet veren Pembe Rum Evi. Burayı 2 Lira karşılığında gezebilirsin.

27. Çiçekliköy’de kahvaltı yap

Ciceklikoy

Çiçekliköy, yıllardır tüm İzmirliler’in trendi. İzmir-Manisa üzerinde yer alan bu sakin kasaba’ya Bornova’dan dolmuş ya da otobüslerle ulaşabilirsin. Köyde birbirinden lezzetli köy kahvaltıları yiyebileceğin onlarca mekan var. Kişi başı 10 ila 20 Lira arasında doyurucu bir kahvaltı yapabilir, Çiçekliköy’ün sakin ve huzur verici ortamında dinlenebilirsin.

28. Karagöl’e yürü

Karagol

Karagöl, İzmir’in diğer bir sakin ve huzur verici köşesi. Tamamen doğal ve korunan bir krater gölü. Özellikle bahar aylarında fotoğraf çekmek için ideal bir köşe olan Karagöl, piknik yapmak için de farklı olanaklara sahip. Çoğu İzmirli’nin bile bihaber olduğu bu göle giriş ise 4 Lira. Haftasonu Örnekköy’den başlayarak trekking parkurunu takip edebilir ve bu doğa harikasına ulaşabilirsin. Unutma! Yalnız yürümek istemiyorsan, ücretsiz doğasever yürüyüşlerine de katılabilirsin.

29. Dünyanın en dik anfi tiyatrosunu gör

Bergama_Anfitiyatro

Bergama, İzmir’in kuzeyinde yer alıyor. Adını Pergamon antik kenti’nden alan bu kent, tarihi turistik cazibeleriyle ön planda. Bergama’ya gelerek Akropol’e çıkıp, dünyanın en dik anfitiyatrosunu görmek paha biçilemez bir duygu. Anfitiyatroyu gördükten sonra, Akropol’de dolaşabilir; ya da kente inip Kızıl Avlu’yu keşfedebilirsin. Bu da yetmediyse, Bergama’dan çalınan ve en iyi korunan; müzenin en önemli parçası olarak kabul edilen Bergama Anıtı’nı; Berlin’e giderek görebilirsin. Berlin hariç Bergama ziyaretin sadece 15 Lira olacak.

30. Kendini kaplıcalara teslim et

balcova_termal

İzmir, antik yerleşkelere sahip olmasından dolayı farklı doğal kaynaklara sahip bir kent. Bunlardan biri de kaplıcalar. Gerçek adı Agamemnon Kaplıcaları olan ancak ‘bunun telaffuzu zor ya’ diyerek İzmirliler’in Balçova Kaplıcaları olarak isimlendirdiği bu kaplıcalar, Balçova’da yer alıyor. Sana tavsiyemiz, Balçova Termal’e git ve 10 Lira karşılığında yağmurlu soğuk bir İzmir akşamı’nda ormanın içindeki  termal havuzlara gir. Havuz kenarında bir de kokteyl içtin mi, senden iyisi yok.

31. Adada denize gir

IMG_2996

Urla’nın kuzeyinde yer alan Yassıca Adası, sıcak İzmir günlerinde Karşıyaka’dan kalkan vapurlarla ulaşabileceğin sakin bir ada. Denizin ve güneşin tadını çıkarirken, yörenin lezzetli yemeklerini de tadabilirsin. Vapurdan iner inmez sahile yakın yer kapmak için savaş verilen bu adaya 15 Lira karşılığında ulaşabilirsin.

32. Çöpşiş Diyarı’nda çöpşiş ye

Cop_Sis

Selçuk, Efes Antik Kenti’ne ev sahipliği yapmasıyla meşhur olduğu kadar, çöpşişleriyle de İzmir genelinde ün salmış bir ilçe. İzmir’den çöpşiş yemeye gelen çok buraya. Özel kesilen ve minik minik şişlere dizilen etlerin tadı damağında kalacak, emin ol. Odun kömür ateşinde pişirilen bu dillere destan lezzetin yanına bir de ayran, kaçınılmaz. Üstelik tüm bu ziyafeti 20 Liranın altında bir fiyata yapabilirsin. Şişgüzar, Petek, Yandım Çavuş ve daha nicesi…

33. Zeytinyağlılar Festivali’ni bul

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zeytinyağlı yemekler, İzmir’in efsaneleri arasında. Eğer gerçekten zeytinyağlı yemekler yiyip, felekten bir gün çalmak istiyorsan; Alaçatı Ot Festivali’ni kaçırma. İzmir ve Ege Bölgesi’nin çeşit çeşit otlarının sergilendiği, bu otlarla yapılan lezzetli mi lezzteli zeytinyağlıları tadabileceğin eşi benzersiz bir festival. Festival boyunca bir çok gurme etkinliğe katılabilir, hatta ücretsiz Zeytinyağlı Tadım Eğitimi bile alabilirsin.

34. Foça’da güneşlen

Foca_Izmir

Foça, İzmir’in kuzeyinde yer alan bir başka tatil cenneti. İzmir’e yakın oluşu, Çeşme’deki para yiyen haydutların burada olmayışı ve ücretsiz halk plajlarıyla gönülleri fetheden bir köşe. Otogar’dan kalkan foça dolmuşlarıyla buraya gelerek güneşin tadını doyasıya çıkarabilir, denizinde serinleyebilirsin. Ayrıca Foça’yı gezmek istersen, Şeytan Hamamı, Siren Kayalıkları ya da Beş Kapılar Kalesi’ni gezebilirsin.

35. Sevinç Pastanesi’nde soluklan

Kibris_Sehitleri

Alsancak Sevinç Pastanesi, tarihi bir pastane ve lezzetli eklere, pastalara, poğaçalara sahip. Ancak burayı meşhur kılan daha büyük bir özelliği var. Sevinç Pastanesi; İzmirliler’in buluşma noktası. Alsancak’a gidiliyorsa, bilin ki önce pastanenin önünde buluşulur, selamlaşılır ve ardından mekana doğru yol alır İzmirliler. Bu anlara tanıklık etmek ve 1 dakika içinde yüzlerce farklı yüz görmek istiyorsan; Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin girişindeki bu pastanaye gel ve kendini ödüllendir.

36. Agora’da tarihi kalıntılara göz at

Agora_Izmir

Agora, İzmir’in orta yerinde olan bir antik kent. Günümüzde hala çalışmalar devam ediyor, işin güzel yanı da bu. Her gün yeni bir kalıntının; yeni bir tarihi eserin çıkışına ve insanlık tarihine katılışına şahit olabilirsin. İzmir’in ortasındaki bu açık hava müzesini gezmeyi mutlaka listene ekle ve unutma, 5 liraya bu müzeyi gezebilirsin.

37. Üniversitelilerin hayatını seyret

universite_hayati

İzmir, Türkiye’ye hizmet eden 2 büyük üniversiteye sahip. Bilmelisin ki, üniversitelilerin en büyük yerleşkesi Bornova’dır. Bornova bu yönden, ucuz mu ucuz kafelere, restoranlara ve barlara sahiptir. Eğlenmek istiyorsan, Küçük Park; Meydan ya da Süvari Caddesi’ni tercih edebilirsin. Yaş ortalamasının bir hayli düşük olduğu bu bölgede, gençlik yıllarına geri dönebilirsin.

38. 169’dan İzmir’i izle

169_Izmir

169 bir mekan değil, ören yeri hiç değil. 169 bir otobüs, bir gelenek. Yanlış duymadın, sana İzmir’i gözlemleyebileceğin en ucuz halini sunuyoruz. 2 Lira karşılığında Konak’tan 169’a atlayabilir ve Balçova’ya kadar gidebilirsin. Bu yolculuk seni kesmediyse, ücretsiz aktarma yaparak F.Altay’dan 8 numaralı otobüse binebilir, yolculuğunu Güzelbahçe’ye kadar devam ettirebilirsin. İzmir Körfezi’nin üçte ikisini deniz kenarından görebileceğin bu otobüsler, bol fotoğraf imkanı ve klimalı lüks araçlarıyla adeta bir şehir turu sunuyor. Tek bir seferde otobüse binip, inmeden gezmek istiyorsan da 554 ile Konak – Narlıdere arasında da İzmir Körfezi’ni gözlemleyebilirsin.

39. Kemeraltında atom parçala

Atom_Kemeralti

Atom sadece CERN’de değil, Kemeraltı’nda da parçalanıyor. Çeşit çeşit egzotik meyvelerden yapılan ve lezzetli bir içecek türü olan Atom, taze meyve suyu olarak da diyebileceğimiz bir tat aslında. Küçük bardağı 1 liraya satılan bu lezzetin tadına doymak imkansız. Atom Mühendisleri tarafından oluşturulmuş menülerden içeceğini tercih edebileceğin gibi, kendi atomunu da kendin parçalayabilirsin. Ballı Atom şiddetli tavsiye. Kemeraltı Şerbetçisi ise efsane!

40. Bospa’da alışveriş yap

Bostanli

İzmir, diğer büyük şehirlerde olduğu gibi pahalı mağazalara sahip olduğu kadar; pahalı mağazalarda yer alan tüm ürünlerin olduğu bir pazara da sahip: Bostanlı Pazarı. Bospa, her çarşamba günü tüm İzmir halkına, en iyi markaları komik rakamlara sunuyor. Kimisi Orijinal, kimisi defolu, kimisi çakma. İnandrıcılığı sana kalmış. Pazar deyip geçme, İzmir’de alışveriş yapmak istiyorsan Bospa’ya mutlaka göz at.

GURME BONUSLAR

Listemizdeki leziz önerilerimize rağmen İzmir’de sana göre yiyecek bir şeyler olmadığını düşünüyorsan, tekrar düşünmen için bonus iki önerimiz daha var!

41. Çağdaş Büfe’de sandviç ziyafeti çek

Cagdas_Bufe

Çağdaş Büfe, İzmir’de açık ara en iyi sandviçleri yiyebileceğin, ödediğin parayı kuruşu kuruşuna hakeden bir büfe. Büyük Dilli Kaşarlı Sandviç’inden bir tane yediğin anda, tüm gün üzerinde bir tokluk, bir rahatlık, yeme hissini kaybetme gibi garip duygular oluşacak. Zira burada yediğin efsane sandviçleri başka bir yemekle kıyaslamak, yemek yeme eyleminin doğasına aykırı. Dilin dile geldiği yer Çağdaş Büfe’de 7 ila 15 lira arasında bir ücretle ömür boyu unutamayacağın sandviçler tadabilirsin.

42. Santana’da söğüş ye

Santana_Sogus

Carlos Santana yapsa bu kadar lezzetli olmaz dedirten bu söğüşler Mahmut Abi’mizin ellerinden, tatlı dilinden geliyor. Bu Coğrafya’nın en lezzetli kelle söğüşçüsü olduğunu iddia ediyoruz. Geceleri Bostanlı taraflarında ve Cemal Gürsel Caddesi dolaylarındaysan, mutlaka Santana Mahmut Abi’yi bul ve kendine dillere destan bir kelle söğüş dürüm söyle. 10 liraya gecenin bir vakti ziyafet çekebilir, Bostanlı’nın tertemiz havasını ciğerlerine doldurabilirsin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ