Breaking News

İzmir Eski Polis Karakolları

1890 tarihli, Aydın Vilâyeti Salnamesine göre İzmir’de şu karakollar mevcut olduğunu görüyoruz:
Selvili Mescid (1960’lı yıllarda yıkıldı), Pasaport, Fasulye, Namazgâh (Agora’da, sonra İkiçeşmelik Karakolu oldu, daha sonra ayniyat, mahil-i inhidamdan yıkıldı), Çalgıcıbaşı, Göztepe (yol genişletme çalışmalarında yıkıldı), Peştemalcılarbaşı (Keçeciler daha sonra Anafartalar, en sonrada Polis Anı Evi), İkiçeşmelik (yol genişletme çalışmalarında yıkıldı, adını verdiği camiînin yanındaydı), Aziziye (önce sağlık ocağı oldu, daha sonra da yol genişletme çalışmalarında yıkıldı), Dolaplıkuyu, Hamidiye. Kemeraltı, Kemer.

Resimdeki yapının ilk adı Peştemalcılarbaşı daha sonra Keçeciler Karakolu , Anafartalar Polis Karakolu Şimdi Polis Anı Evi dir.
İzmir’de münteşir Anadolu Gazetesinin haberinden; Çorakkapı (Basmane) Karakolunun 1 Aralık 1918’de hizmete girdiğini, yine 14 Ocak 1918 günlü Islahat Gazetesinin haberinden de; Karantina, Karataş ve Eşrefpaşa’da polis karakolları olduğundan haberdar oluyoruz.
KEMERALTI POLİS KARAKOLU
ANAFARTALAR (PEŞTEMELCIBAŞI MERKEZİ – KEÇECİLER) POLİS KARAKOLU
BASMANE (ÇORAKKAPI) POLİS KARAKOLU
KEMER (YENİŞEHİR) POLİS KARAKOLU
15 Mayıs 1915’ de Karataş ve Narlıdere Karakollarında polislerimiz katledilmişlerdir. Kendilerini saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

About izmirli