Hoş geldin Yeni Yıl Yeniden Kemeraltı

İzmir’in önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Kemeraltı Çarşısı’nı yeniden eski canlı günlerine kavuşturmak adına Konak Belediyesi ile Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nin birlikte düzenlediği ‘Kemeraltı Günleri’ bu yıl 20-28 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yeni yıl öncesi düzenlenecek etkinlikler sayesinde şölen havasının eseceği Tarihi Çarşı, “Hoş Geldin Yeni Yıl Yeniden Kemeraltı” temasıyla ziyaretçilerini ağırlayacak.

Türkiye’ nin en büyük açıkhava alışveriş merkezlerinden biri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı yeni yıla görkemli bir etkinlikle girecek. Çarşı esnafıyla bir araya gelen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Hoş geldin yeni yıl, yeniden Kemeraltı” sloganıyla duyurulacak ve yılbaşından 10 gün önce başlayacak etkinlik sayesinde Tarihi Çarşı’da alışverişin yeniden canlanacağını söyledi.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Tarihi Çarşı içinde yer alan Salepçioğlu Hanı’ nda düzenlenen toplantıya belediye bürokratlarının yanı sıra İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel ile Vakıflar İzmir Bölge Müdürü Kenan İba da katıldı. Türkiye’nin en büyük açıkhava alışveriş merkezlerinden biri olan Kemeraltı’ nın temizlik, otopark ve işporta gibi mevcut sorunlarının masaya yatırıldığı görüşmede, Tarihi Çarşı’ nın geleceğine yön verecek yol haritası da belirlendi.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK

Yaklaşık iki saat süren ve tarafların düşüncelerini dile getirme fırsatı bulduğu toplantıda önemli bir projenin ilk adımları atıldı. Son yıllarda ekonomik olarak zor günler geçiren çarşı esnafına “Can Suyu” olacak çalışma sayesinde Kemeraltı yeniden canlanacak. “Hoş geldin yeni yıl, yeniden Kemeraltı” sloganıyla duyurulması planlanan proje sayesinde çarşı esnafı yeni yıla mutlu girecek.

ETKİNLİKLER 10 GÜN SÜRECEK

Henüz tasarı halindeki projenin çarşı esnafının önerileri dikkate alınarak hazırlanacağını belirten Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, yılbaşından 10 gün önce başlayacak etkinlikle Tarihi Çarşı’da alışverişin yeniden eski günlerdeki gibi canlı hale geleceğini söyledi. Proje kapsamında çarşının farklı bölgelerinde çeşitli organizasyonlar düzenleneceğini de belirten Başkan Pekdaş, bu etkinlikler sayede çarşıya gelenlerin hem alışveriş yapacağını hem de keyifli zaman geçireceğini dile getirdi.

ÇARE GENÇLERDE

Kemeraltı Çarşısı’ nı yeniden ayağa kaldıracak “Hoş geldin yeni yıl, yeniden Kemeraltı” adlı projenin hazırlıklarına vakit kaybetmeden başlayacaklarının bilgisini veren Başkan Pekdaş, “Bugün Kemeraltı’ na geldik, sorunları gördük, talepleri ilk ağızdan dinledik. Yapılması gereken neyse hep birlikte yapacağız. Bizim görevimiz kentte yaşayanların ortak bir noktada buluşmasını sağlamak. Kemeraltı Çarşısı da en önemli buluşma merkezlerinden biri. Buraya özellikle gençlerimizin gelmesini, tarihimizi, kültürümüzü öğrenmelerini istiyoruz. Bu çabanın da Kemeraltı’ nın canlanmasını sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. Başkan Pekdaş, “Hoş geldin yeni yıl, yeniden Kemeraltı” adıyla hayata geçirilecek projenin organizasyonun esnaf derneğiyle birlikte yürütüleceğini söyledi.

HAYAT GECE DE SÜRECEK

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya ise, Kemeraltı’ nın sorunlarını aktarma fırsatı buldukları toplantının verimli geçtiğini belirterek, Konak Belediyesi’nin destekleriyle Tarihi Çarşı’nın yeniden eski günlerine döneceğini söyledi. “Hoş geldin yeni yıl, yeniden Kemeraltı” projesinin Türkiye’ de ses getirecek bir proje olacağına inandıklarını belirten Kaya, tarihi çarşının sadece gündüzleri değil geceleri yaşayan bir merkez olması için çalıştıklarını dile getirdi.

TARİHİ HANLAR YAŞAM BULACAK

Toplantının ardından Başkan Pekdaş ve beraberindeki heyet Kemeraltı Çarşısı’ nı gezerek esnafla biraraya geldi. Tarihi Çarşı içindeki hanları gezen Pekdaş, Konak Belediyesi olarak Çakaloğlu, Mirkelamoğlu ve Büyük Demirhan gibi tarihi değere sahip hanların büyük sorunları olduğunu belirterek, buraların restore ederek yeninden kent kültürüne kazandırılması için çalışacaklarını söyledi.

KEMERALTI YENİDEN CANLANACAK

20-28 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliğin içeriği hakkında bilgi veren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, sekiz gün sürecek Kemeraltı Günleri’nde 54 etkinliğin İzmirlilerle buluşacağını söyledi. Tarihi Çarşı’yı yeni yıl öncesi yeniden gündeme getirerek hem tarihi mekanları gün yüzüne çıkarmak hem de ekonomik canlılığı artırmak istediklerini belirten Başkan Pekdaş, “Kemeraltı’nda bizi biz yapan kültür değerlerini yaşarken ekonomik bir faaliyeti de sürdürüyoruz. Dolayısıyla Kemeraltı’nı yeniden hatırlayıp, hatırlatmak istedik. Türkiye’nin önemli açık hava alışveriş merkezlerinden bir olan Tarihi Çarşı’nın canlanması için derneğimizle, esnaflarımızla birlikte bu programı hazırladık” diye konuştu.

ESNAFA CAN SUYU OLACAK

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nin Başkanı Ümit Kaya da, gerçekleştirilecek etkinliğin yeni yıl öncesi esnafa can suyu olacağını söyledi. Tüm İzmirlileri Kemeraltı Günleri’ne davet eden Kaya, “Çarşımıza bir insan çekebilmek için gösterdiğimiz çabamıza Belediye Başkanımız Sema Hanım büyük katkı koyuyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi. Dernek Başkanı Kaya, Belediye Başkanı Pekdaş’ı verdiği desteklerden ötürü derneklerine üye yaptı. Toplantı sonrası katılımcılar hep birlikte Kemeraltı’nı gezerek esnafa hayırlı işler diledi.

BİR HAFTADA 54 ETKİNLİK

“Hoş geldin Yeni Yıl Yeniden Kemeraltı” ana temasıyla ziyaretçilerini karşılayacak etkinliğin açılış töreni 20 Aralık Cumartesi günü yapılacak. Renkli gösterilere ev sahipliği yapacak Kemeraltı Günleri saat 13.30’da Mezarlıkbaşı girişinden başlayacak kortej yürüyüşüyle start alacak. Roman Bandosu eşliğinde yürüyecek kalabalık, Şadırvan, Kuyumcular Çarşısı ve Anafartalar Caddesi’ni geçerek açılış törenin yapılacağı Konak Meydanı’na ulaşacak. 28 Aralık’a kadar devam edecek Kemeraltı Günleri süresince Tarihi Çarşı’da 54 etkinlik İzmirlilerle buluşacak. Bir hafta boyunca Tarihi Çarşı’nın önemli noktalarından Valilik Yanı, SSK Blokları ve Hisarönü ve Salepçioğlu Çarşısı önünde kurulacak sahnelerden çeşitli animasyon gösterileri, konserler, dans gösterileri, halk oyunları, kukla gösterileri ve canlı heykel gösterileri sahnelenecek. Bunun yanı sıra, Kemeraltı’nın tarihi ve kültürel motiflerinin işleneceği paneller de, etkinlik takviminde yer alıyor. Buna göre, “Kemeraltı’nı Yazanlar”, “Kemeraltı Nasıl Yönetilmeli?” ve “Kemeraltı’nı Koruma ve Tarih Projeleri” konulu paneller düzenlenecek. Konusunun uzmanı kişiler söz alacak, sözünü paylaşacak. Etkinlik kapsamında ayrıca, “Fotoğraflarla Kemeraltı” konulu görsel bir sunum da yer alıyor. Etkinliklere destek veren Kemeraltı esnafı da dükkanlarını süslenecek ve yeni yıla özgü aydınlatacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ