DEMİR HANI (KÜÇÜK)

İzmir Şadırvanaltı Camisi’nin yakınında 913, 912 ve 970 numaralı sokaklar arasında bulunan bu hanın kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Yapı üslubundan XVIII. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.
Han kesme taş ve tuğladan, avlulu ve iki katlı olarak yapılmıştır. Kare planlı olup, doğu ve batı cephelerinde birer kapısı bulunmaktadır. Bunların çevresinde de tek katlı küçük dükkânlar sıralanmıştır. Değişik zamanlarda yapılan onarım ve eklerle özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir. Günümüze yalnızca üst katın çok az bir bölümü gelebilmiştir. Bazı izlerden üst örtünün tuğla kubbeli olduğu sanılmaktadır.
Hanın iç plan düzeni hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır.
18. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Osmanlı vezirlerinden Mehmed Ağa bin Musalli Ağa, Rum İli’de, Hezargrad kazasının Harkune köyünde, cami, mektep, köprü ve çeşme yaptırdıktan sonra bunların bakımı için birçok yerler vakfetmiş bu arada 3 Ağustos 1742 tarihli vakfiyesiyle Izmir’deki Demir Hanı’nın gelirini de bırakmıştır. Ancak Izmir’de Büyük Demir Han ve Küçük Demir Han olmak üzere iki han bulunduğundan bu vakfiyenin hangisine ait olduğu bilinmemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ